Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

ÇGD'nin 15 Yıllık Lokali Yıkıldı

Çağdaş Gazeteciler Derneği'ne (ÇGD), 1993 yılında tahsis edilen ve 15 yıldır kullanılan "ÇGD Lokali" , Kültür Bakanlığı tarafından "yerle bir edildi." Lokali boşaltma kararı ellerine ulaştıktan sonra itiraz davası açan ancak dava sonucunun beklemeden lokalin yıkılmasıyla adeta "şok olarak" , ne yapacağını şaşıran lokal yöneticileri, Kültür ve

Cumhuriyet ANKARA
ÇGD'nin 15 Yıllık Lokali Yıkıldı

Çağdaş Gazeteciler Derneği'ne (ÇGD), 1993 yılında tahsis edilen ve 15 yıldır kullanılan "ÇGD Lokali" , Kültür Bakanlığı tarafından "yerle bir edildi." Lokali boşaltma kararı ellerine ulaştıktan sonra itiraz davası açan ancak dava sonucunun beklemeden lokalin yıkılmasıyla adeta "şok olarak" , ne yapacağını şaşıran lokal yöneticileri, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay' a tepki gösteriyor.

ÇGD tarafından kullanılmak üzere, 1993 yılında dönemin Kültür Bakanı Fikri Sağlar tarafından tahsis edilen Atatürk Kültür Merkezi alanı içindeki lokal, aradan geçen 15 yıl sonucunda, yine Kültür Bakanlığı tarafından, bu kez AKP'li Ertuğrul Günay'ın kararıyla yıkıldı. Yıkılan alan, "Basın Şehitleri Koruluğu ve ÇGD Lokali" olarak kullanılıyordu. Şimdi alandan geriye, yıkılan lokalin molozları, haf-ıriyatı kaldı...

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ÇGD'ye 5 Mayıs 2008'de, AKM alanının yeniden düzenleneceği ve bu kapsamda lokalin boşaltılmasının istendiği bir uyarı yazısı gönderdi. Dernek ise karara itiraz ederek, Ankara 3. Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Hukuki sürecin işlemesi ve yargıdan çıkacak sonuç beklenirken, 1 Temmuz'da çevik kuvvet ekipleri ve dozerler eşliğinde, lokalin kışlık kısmı yıkıldı. Güçlükle mutfak ve diğer kısımların bulunduğu yerin yıkılması engellenebildi ancak aradan 6 gün geçtikten sonra 7 Temmuz Pazartesi günü yeniden gelen ekipler, lokalin kalan kısmını da yıktı. ÇGD'nin 15 yıldır kültürel ve sosyal faaliyetlerinin adresi olan, üyelerinin kişisel organizasyonları için de kullandıkları lokalden geriye, sadece yıkıntılar kaldı.

Basın şehitleri koruluğunun ne olacağı ise henüz belli değil. Eğer Kültür Bakanlığı koruyu da yok ederse, dikilen onlarca ağaç kesilecek. Üstelik bu ağaçlar arasında, bombalı suikast sonucu yitirdiğimiz yazarımız Uğur Mumcu , suikaste kurban giden gazeteciler Çetin Emeç, Abdi İpekçi gibi Türk basının simge isimleri için dikilen ve onların adı verilenler de bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cgdnin-15-yillik-lokali-yikildi_62499.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!