Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Chavez Yoksulları Ev ve Toprak İşgaline Çağırdı

Venezüella'da yaklaşık 2 milyonluk konut açığını seçimler öncesinde kapatmaya çalışan devlet başkanı devletleştirme çalışmalarının yanında yoksulları da işgale çağırdı. Başkentte 20'ye yakın ev işgal edildi.

bianet.org
Chavez Yoksulları Ev ve Toprak İşgaline Çağırdı

Venezüella devlet başkanı Hugo Chavez çiftlikleri ele almak üzere askeri birlikleri görevlendirip yoksulları da başkent Caracas'ın zengin mahallerindeki "kullanılmayan" arazileri işgale çağırdı. Chavez'in toprağı "geri kazanmayı" hedefleyen kampanyaya hız vermesi milyonlarca insanı kötü koşullarda yaşamaya zorlayan, önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerdeki şansını da etkileyen barınma krizinin ardından geldi.

Geçen hafta sonu Chavez'ın sosyalist partisinin kırmızı tişörtlerini giyen işgalciler Caracas'ın zengin mahallerinden Chacao'da 20 kadar daireyi ele geçirince bazı hükümet yanlıları dahi endişelendi. Diğer şehirlerde de bazı gruplar benzer işgal eylemleri yaptı. Chavez ayrıca Türkiye, Çin, Rusya, Belarus ve İran'la önümüzdeki iki yıl içinde 350 bin konut inşa etmek üzere bir dizi anlaşma yaptığını da açıkladı.

Dünkü televizyon konuşmasında da "Sosyalizmin temel hedefi insanların ihtiyaçlarını karşılamaktır... Herkesin ihtiyacını eşit olarak, ayrıcalıksız biçimde..." dedi.

Muhaliflerse hükümetin geçtiğimiz 10 yılda barınma sorununu çözmek için gerekeni yapmadığını ve boş vaatlerde bulunduğunu söylüyor. Önceki dış anlaşmalarda öngörülen konutların sadece yüzde 10'u hayata geçti. Chacao'nun yerel yöneticisi Emilio Grateron, Chavez'in kullanılmayan mülkleri işgal çağrısının "demagoji" olduğunu ve ülkede kalan az miktardaki özel yatırımı da öldüreceğini söyledi.

Hükümet, batı eyaletleri Merida ve Zulia'da 1 600 asker eliyle 47 çiftliğe ek koymak için harekete geçti. Gerekçe çiftliklerin verimsiz olması. Chavez'in 1999'da iktidara gelmesinden bu yana 2,5 milyon hektar toprak devlet kontrolüne geçti. Hükümet şimdi de bir zamanlar Chavista'ların oy deposu olan ancak yakın geçmişte muhalefet adaylarını seçen şehir varoşlarına yöneldi. Geçen yılki seller eğimli araziye kurulan gecekonduları yıkarak binlerce ailenin evsiz kalmasına yol açmıştı. Ülkede 2 milyonluk konut ihtiyacı olduğu tahmin ediliyor.

Yıllık 70 bin konut üreten geçmiş iktidarlara karşın Chavez döneminde hükümet yılda ortalama 40 bin -bazılarına göreyse 24 bin- konut üretebildi. Chavez sorun olduğunu kabul etse de yolsuzluk ve beceriksizlik suçlamalarını geri çeviriyor. "Zenginlerin iyi toprakları aldığını ama boş bıraktığını" öne sürüyor. Yakın zaman önce de altı golf sahasına el konuldu.

Öte yandan sorunun bugünden yarına çözülmesi imkansız ve başkanlık seçimi daha kısa vadeli çözümler dayatıyor. Bu ay başında Chavez hükümetin boş alanlara el koyacağını ve yarım yapıları tamamlayacağını söyledi. Geçen hafta sonu da yoksulları da katılmaya çağırdı ve saatler sonra Chacao'nun 20 yerinde işgaller yaşandı. Polis müdahale etse de hükümet yanlıları dahi bu yaklaşımdan endişe duyduklarını söyledi.

Chavez  de işgalcilerin fazla ileri gittiğini belirterek "orta sınıf bu demokratik devrimin düşmanı olamaz" dedi. Fakat hükümet işgallerin devam edeceğini de kesin olarak bildirdi.

ETİKETLER: gayrimenkul kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/chavez-yoksullari-ev-ve-toprak-isgaline-cagirdi_85404.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!