Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cıbıltepe, Yapılacak Yeni İki Pistle Kış Turizminin Merkezi Olacak

Yapılacak iki yeni pistle Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi’nin Türkiye’nin ve Dünya’nın önde gelen kış turizm merkezlerinden biri haline getirilme

Zaman
1


b>Yapılacak iki yeni pistle Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi’nin Türkiye’nin ve Dünya’nın önde gelen kış turizm merkezlerinden biri haline getirilmesi hedefleniyor. 2 bin 635 yükseklikte, kar özelliği, doğal güzelliği, pistleri ve teknoloji bakımından dünyanın üçüncü kayak merkezi olan Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi, yapılacak yeni değişikliklerle dünyanın önde gelen kayak merkezlerinden olan İnsburg ve Davos’tan farkı kalmayacak.

Kars Valisi Nevzat Turhan başkanlığını yaptığı KarSar Tur tarafından yürütülen çalışmalarda son aşamaya gelindi. KarSar Tur İşletmeler Müdürü Sacit Özbey, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Sarıkamış ilçesini tamamıyla kış turizmi merkezi haline getirmek için iki yıldan beri Kültür ve Turizm Bakanlığı ile hazırladıkları projeyi görüşmek üzere 23 Aralık 2003 tarihinde yönetim kurulu ile birlikte Ankara’ya gideceklerini söyledi. Burada Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Orman ve Çevre Bakanlığı ile görüşüp projeyi icraata geçireceklerini belirten Özbey, şu bilgileri verdi: “Projemiz faaliyete girdiği zaman mevcut olan pistlerden daha iyi hizmet verecek şekilde iki yeni pist yapılacak. İki aşamalı şekilde yapılacak olan pistlerden birincisi Cıbıltepe’den devlet hastanesi yönünden şehir merkezine inecek. 4 bin metre ile 4 bin 500 metre uzunluğunda yapılacak olan pist faaliyete girdiği zaman kayak severler kayak takımlarıyla şehir merkezine inecek, ihtiyaçlarını giderip şehir merkezinden tekrar telesiyejle kayak merkezine çıkacak. İkinci pist ise CıbıltepeKuyu çeşmeler ve Karanlık dereye inecek. Pist ve tesise ilave olarak yarış pisti güzergahı olacak. Yine bu pistlerde snowmobil, kros kayağı ve atlı kızak turları yapılacak. Pistlerin uzunluğu 2 bin ve 2 bin 500 metredir.”

Bu pistler yapıldığı zaman Sarıkamış’ın dünyanın yeni kayak merkezi olacağını ve kış turizminin yeni merkezi halini alacağını vurgulayan Özbey, “Kaymak için ilçemize gelen insanlar değişik alanlarda kayak yapacak ve bölgede daha uzun kalmalarını sağlayacak.” dedi.

Kar-Sar Tur İşletmeler Müdürü Sacit Özbey, bu sene 22 kasımda erken kar yağması sebebiyle kayak sezonunu bir ay erken açtıklarını ve şu an kayak merkezinde 50 cm kalınlığında kar olduğunu söyleyerek, amaçlarının kayak için Dünyada nadir bulunan kristal kara ve sarıçam ormanlarına sahip kayak pistlerini tamamıyla kış turizm merkezine dönüştürmek olduğunu sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cibiltepe-yapilacak-yeni-iki-pistle-kis-turizminin-merkezi-olacak_8062.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • cok iyi olur ama katarina köşkünün restore edilerek cafe olarak kullanılması ve kültür merkezleri fln yapılması, yeni oteller, sarıkamışın ulaşım modern ve alt yapı olarak gelişmesi turizmi daha da geliştirebilir YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!