Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çiçekten Halıyı Toprağa İşlediler

Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hasan Yılmaz, 10 bin canlı begonyayla 600 metrekarelik halıyı toprağa işledi.

yapi.com.tr
Çiçekten Halıyı Toprağa İşlediler

'Bereket Kilimi' adı verilen halı, bir ay boyunca Atatürk Üniversitesine ait Ata Botanik Park'ta sergilenecek. Görenlerin hayranlıkla izlediği 'canlı halı'yı her yıl yenileyeceklerini belirten Prof. Dr. Yılmaz, "Muhteşem bir halı oldu. Seneye öğrencilerle arasında düzenleyeceğimiz proje yarışması ile botanik park, her yıl ayrı bir halı desenine sahip olacak" dedi.

DHA'nın haberine göre, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hasan Yılmaz, Atatürk Üniversitesi tarafından denizden 1850 metre yüksekteki kent merkezine kurulan Ata Botanik Parkı'nda birbirinden ilginç çalışmalara imza atıldı. Doğu Anadolu'ya has bitki ve ağaçların koruma altına alındığı Ata Botanik Parkın dünyanın en yüksek rakımlı yedinci parkı olduğunu anımsatan 350 dönümlük alanda yeni yaşam alanı oluşturdukların belirtti. Dekan Prof.Dr. Hasan Yılmaz, ziyaretçilere ilginç sürprizler hazırladıklarını belirterek şunları söyledi:

"Botanik bahçeler sadece botanik bitkilerin kullanıldığı yerler değil aynı zamanda kültürün de anlatıldığı alanlardır. Parkta Erzurum'un kuzey ilçelerine ait geleneksel kilimi toprağa işledik. Botanik parkta, her yıl değişik bir kimliği, kültürü, markayı ortaya çıkarmak istiyoruz. Bu yıl seçtiğimiz konsept bölgemize ait bereketi simgeleyen bir halı. Muhteşem oldu. Seneye öğrencilerle arasında düzenleyeceğimiz proje yarışması ile botanik park, her yıl ayrı bir halı desenine sahip olacak. Bu halı için yaklaşık 10 bin begonya çiçeği kullandık. Yaklaşık 1 ayda altyapısını hazırladık. Geleneksel Türk mimarisi örnekleri incelendi. Daha sonra bilgisayar ortamına aktarılarak öğrenci, asistan ve çalışanlarla beraber bir ayda canlı halıyı gerçekleştirdik. Şu anda başlangıç aşamasında. Önümüzdeki günlerde görsel anlamda daha iyi bir yere geleceğini umut ediyoruz. Bu alanı sadece bitkilerin bulunduğu bir yer değil, kültür alanı olarak kullanmak istiyoruz. Çiçekli halı desenleri çok fazla turist çekiyor. İstanbul'da geçen yıl yapılan lale halıların bir benzeri. Bizde bunu bölgemize uygun çiçek türleri ile yapmaya çalıştık."

http://www.yapi.com.tr/haberler/cicekten-haliyi-topraga-islediler-_132634.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!