Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çimento Fiyatları Artacak

Uluslararası Yapı 2008 İstanbul Fuarı’nda konuştuğumuz Çimsa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu, sektörün karamsar bir ruh halinde olduğunu dile getirerek, devreye girmesi beklenen 10 milyon tona varan ek çimento kapasitesinin sektördeki arz talep dengesini bozacağından endişe edildiğini söyledi.

yapi.com.tr
Çimento Fiyatları Artacak

İnşaat sektörü 2007 yılında azalarak artan bir büyüme grafiği çizerken, 2008 yılı için de aynı öngörüler devam ediyor. Uluslararası Yapı 2008 İstanbul Fuarı’nda konuştuğumuz Çimsa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu, sektörün karamsar bir ruh halinde olduğunu dile getirerek, devreye girmesi beklenen 10 milyon tona varan ek çimento kapasitesinin sektördeki arz talep dengesini bozacağından endişe edildiğini söyledi. Hacıkamiloğlu, 2008 yılında çimento satışlarında bir gerileme yaşanmadığını ifade ederek, “Bu satışların bir kısmı daha önce başlamış ve devam eden projelerden geliyor. Konut tarafında çok fazla yeni iş başlamamasına karşın, hidroelektirik santralleri baraj inşaatları, önümüzdeki yerel seçimler nedeniyle belediyelerin alt yapı yatırımlarının artacak olması satışlardaki trendin devam edeceğini gösteriyor” diye konuştu.

 

Hacıkamiloğlu, çimentonun en önemli iki kalemi enerji ve yakıt maliyetlerinde ciddi artışlar yaşandığını belirterek, bu artışların Çimento fiyatlarını da arttıracağını kaydetti. 2007 yılı ılından buyana maliyet artışlarını arz talep dengesizliğinden dolayı fiyatlara yansıtamadıklarını hatırlatan Hacıkamiloğlu, Nisan ayından itibaren maliyet artışlarının fiyatlara yansıtılmaya başlandığını söyledi.

Türk çimento sektörü yurtdışında büyüyecek

Mısır’ın çimento ihracatını, iç talepteki patlamadan dolayı Ekim ayında yasakladığını ve buna bir de Hindistan’ın eklendiğini belirten Hacıkamiloğlu, “Bu gelişmeler Türkiye çimento sektörünün Irak, Suriye ve Rusya gibi pazarlarda elini çok güçlendirdi. İçerideki atıl kapasiteyi bu ülkelere içeriden de cazip koşullarda ihracat imkanı doğurdu. Dolayısıyla bu yeni kapasiteler ve mevcut oyuncular bu imkanı süratle değerlendirmeye, Mısır’ın açtığı boşluğu hemen doldurmaya başladılar. Bu da iç piyasadaki baskıyı önemli ölçüde hafifletti. 2008, çimento sektörü için daha önce öngördüğümüz gibi kötü olmayacak” dedi

 

Çimsa beton ve agregada büyüyecek

 

Çimsa’nın faaliyetleri ve hedefleri hakkında da bilgiler veren Hacıkamiloğlu, Çimsa olarak en verdikleri konuların başında hazır beton ve agregada büyüme hedefinin gediğini söyledi. Hacıkamiloğlu, diğer bir odaklandıkları konunun da alternatif yakıt yatırımları olduğuna işaret ederek, Mersin ve Kayseri fabrikalarının ardından Eskişehir ve Niğde fabrikalarında da alternatif yakıt kullanımına başlanacağını açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimento-fiyatlari-artacak_61292.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!