Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çimento Fiyatlarını Enerji Maliyetleri Artırıyor

Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Genel Koordinatörü Oğuz Tezmen, talep böyle devam ederse, çimento sektörünün yıl sonuna kadar en az yüzde 25 büyüyeceğini bildirdi.

Dünya Gazetesiimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Genel Koordinatörü Oğuz Tezmen, talep böyle devam ederse, çimento sektörünün yıl sonuna kadar en az yüzde 25 büyüyeceğini bildirdi.
Çimentonun enerji yoğun bir üretim olduğuna işaret eden Tezmen, dünya genelinde ve Türkiye'deki başta petrol olmak üzere enerji maliyetlerindeki fiyat artışlarının, çimento maliyetlerini artırdığını söyledi.

Tezmen, ekonomik istikrarın sağlanması, faiz ve döviz gelirlerinin düşmesi, ipoteğe dayalı konut satışının gündeme gelmesi nedeniyle, son bir yıl içinde konut inşaatlarındaki canlanmaya paralel, yurtiçinde çimento talebinde büyük bir artış yaşandığını kaydetti.

Çimento satışlarının 2005 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 15,74 oranında artarak toplam 35,5 milyon tonluk satış rakamına ulaştığını anlatan Tezmen, bu rakamın 1998 yılındaki 34,6 milon tonluk rekor satışın da üstüne çıktığını söyledi.

Çimento fiyatlarının tamamen serbest piyasa koşullarında oluştuğunu, isteyen fabrikanın istediği kadar artırıma gittiğini, fakat kamuyonunda bahsedildiği kadar büyük artışların da yapılmadığını ve fiyatların abartıldığına işaret eden Tezmen, "Çimentonun fiyatı, birçok bölgede 2005 Ağustosu'ndan bu yana en fazla yüzde 3 ile 5 oranında artarken, bazı bölgelerde ise hiçbir artış olmamıştır. TÜİK verilerine göre 2005 yılı Mart ayı ortalama çimento ton fiyatı 105,98 YTL iken, aynı ayın 2006 fiyatı 144,55 YTL'dir. Buna göre çimento fiyatındaki yıllık artış yüzde 8 dlup, enflasyona paraleldir.

Diğer taraftan, aynı dönemde konut fiyatlarına gelen zam yine TÜİK verilerine göre yüzde 56,9, diğer bir deyişle, çimentonun tam 8 katı olmuştur."

Ortalama 100 metrekarelik bir konutun inşası için 12-16 ton arasında çimento kullanıldığına işaret eden Tezmen, çimentonun konut maliyetindeki payının hala yüzde 4 olduğunu vurguladı.

Türk çimento sektörünün 2-2,5 milyar dolarlık bir sektör olduğunu, 42 milyon ton klinker, 52,5 milyon ton çimento kapasitesi mevcut olduğunu kaydeden Tezmen, inşaat sektöründeki büyümenin çimento sektörüne yatırımları artırdığını, birçok fabrikanın tam kapisite çalıştığını ve kapasite artırımına gittiğini, 3 büyük fabrikanın da yılsonuna kadar açılmasının planlandığını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimento-fiyatlarini-enerji-maliyetleri-artiriyor_46204.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!