Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çimento Üretiminde %21 Düşüş

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği'nin açıkladığı 2019 verilerine göre; sektörde 2019 yılında üretimde %21, iç satışlarda %29 oranında düşüş yaşandı.

yapi.com.tr
Çimento Üretiminde %21 Düşüş

Türk çimento sektörünün %94’ünü temsil eden Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) üye fabrikalarının 2019 verileri açıklandı. Çimento üretimi bir önceki yıla göre %21’lik bir düşüşle 57 milyon ton oldu. Aralık ayında ise çimento üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre % 4,79’luk bir artışla 4 milyon ton oldu.

Öte yandan 2019 yılı kış döneminde mevsimselliğin getirdiği olumsuz durum ve 2018 yılının son 5 ayındaki küçülmenin etkisiyle, çimento iç satışlarındaki daralma yıl boyunca devam etti. Böylece 2019 yılı iç satışları %29 oranında düşüşle 45 milyon ton olarak gerçekleşti. Bölgesel bazda iç satışlarda daralmanın en az olduğu bölgeler Güney Doğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleri oldu.

Çimento sektörü iç pazarındaki daralmayı değerlendiren TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, “2019 yılının son iki ayında çimento üretiminde artış yaşadık. Bu artışın 2020 yılında da devam etmesini bekliyoruz. Ayrıca konut satışları 2020 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %55,8 oranında artarak 113.615 olmuştur. Konut sektöründe yaşanan bu canlanmayla birlikte sektörümüzün iç satışlarının pozitife döneceğini umut ediyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimento-uretiminde-21-dusus_178999.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!