Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çimento Üretiminde Polonya Modeli Gündemde

Çimento sektörü, önemli maliyet kalemi olan elektrik enerjisi üretimi için ‘Polonya modeli’ni gündemini aldı. Modelde, enerji ihtiyacının yüzde 50’si atıklardan üretiliyor.

yapi.com.tr
Çimento Üretiminde Polonya Modeli Gündemde

Yeni ve yenileme yatırımlarını artıran çimento sektörü, önemli maliyet kalemi olan elektrik enerjisi üretimi için ‘Polonya modeli’ni gündemini aldı. Çıkarılan bir kanunla enerji ihtiyacının yüzde 50’sini atıklardan üretmeye başlayan Polonya’da yapılan uygulama, Türkiye’deki tüm il ve ilçe belediyelerine anlatılacak. Nitelikli konut ve mega projeleri karşılayacak kapasiteye ulaşıldığını da söyleyen TÇMB Başkanı Şefik Tüzün, devam eden yatırımlarla çimento üretim kapasitesinin 2 yılda 115 milyon tona çıkacağını kaydetti.

TÇMBTÇMB Başkanı Şefik Tüzün

Enerjide yeni teknolojiler

Dünya Gazetesi’nden Ferit Parlak ve Derya Şengül’ün sorularını yanıtlayan Şefik Tüzün, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Enerjide en yeni teknolojileri kullanarak olabildiğince daha az enerji ile çimento üretimi yapabilmeyi amaçlıyoruz. Hatta çok istiyoruz ve bunun için ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Türkiye’deki çimento fabrikalarının birçoğu teknoloji olarak Avrupa’daki fabrikalardan çok üstün. Şu an gündemimizde olan ise bacadan çıkan atık ısıdan enerji üretimi. Bu yolla ciddi oranda enerji üretmeye başlayanlarımız var. Şu anda atık kullanımında yüzde 3.8 orana sahibiz. Avrupa’nın ortalaması yüzde 30 oranında. Yüzde 50’yi aşanlar var. Mesela Türkiye’de çöpü atık alanına atıyorsunuz. Çöpü alıp enerji olarak kullanalım dediğinizde kıymete biniyor. Kim atık üretiyorsa herkes atığından sorumlu olsun diyoruz. Bunu yapabilirsek başarı elde etmiş oluruz. Bu konuda kamu kurumları ile yakın çalışma içindeyiz, atığın çimento fabrikalarında enerji kaynağı olarak daha çok kullanılması için yeni düzenlemeler ve teşvikler bekliyoruz Polonya bu konuda bir örnek. Polonya hızlı yasa değişiklikleriyle ve düzenlemeler ile birkaç yılda atıklardan enerji elde etme oranını sıfırdan yüzde 50’ye çıkardı. Bunu biz de yapabiliriz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimento-uretiminde-polonya-modeli-gundemde_151638.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!