Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çimentocular: Savaş En Ağır Bizi Vuracak

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Başkanı Adnan İğnebekçili, olası Irak operasyonunun çimento sektörüne büyük zarar vereceğini belirterek, “sav

NTV-MSNBCb>Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Başkanı Adnan İğnebekçili, olası Irak operasyonunun çimento sektörüne büyük zarar vereceğini belirterek, “savaşın ilk etkisi çok menfi olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Başkanı Adnan İğnebekçili, Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, tek parti iktidarı ile oluşan olumlu havanın, Avrupa Birliği (AB), Kıbrıs ve Irak krizi gibi sorunların öncelik kazanması nedeniyle kısa sürede sona erdiğini kaydederek, hükümetin ekonominin savaş nedeniyle belki de çok daha büyük bir bunalıma girmesini önleme çabası içinde olduğunu belirtti.

Gazetecilerin olası Orak operasyonunun sektöre etkisi konusundaki sorularını cevaplandıran İğnebekçili, olası bir savaşın sadece inşaatlarda durgunluğa neden olmakla kalmayacağını, sektör ihracatına da büyük bir darbe vuracağını belirtti.
“Henüz krizden çıkma arayışları içinde olan sektör bir de savaştan darbe yerse çok büyük zarar neden olur diye düşünüyorum” diyen İğnebekçili, olası operasyon nedeniyle kaybedilecek her ton için 15-20 dolarlık bir katma değer kaybı olacağını, örneğin 10 milyon tonluk bir üretim kaybının maliyetinin 200 milyon doları bulabileceğini sözlerine ekledi.
Türkiye’nin geleneksel ihraç pazarlarında da benzer gerekçelerle durgunluk oluşacağını dile getiren İğnebekçili, “Olası savaş Türkiye’ye ve çimento sektörüne büyük zarar verir” diye konuştu.
Olası bir savaşın ardından Irak’ın imarı için bölgedeki çimento fabrikalarının ihracat şansına ilişkin bir soruyu da İğnrebekçili, bugünden böyle bir tahmin yapmanın güçlüğüne dikkat çekti.
Irak’ın büyük bir çimento tüketimi olmadığını, ancak savaşla kendi fabrikalarının zarar görmesi durumunda belki 1-2 milyon tonluk ihracat imkanı olabileceğini kaydeden İğnebekçili, bunun Türkiye’deki çimento sektörü için önemli bir rakam olmadığını, dolayısıyla Irak’la barışçı yollardan işbirliği yapmayı istediklerini dile getirdi.
Türkiye’nin Irak’a sınır ticaret kapsamında cüzi bir ihracatı bulunduğunu, bugünkü ortamda bunun da kesildiğini anlatan İğnebekçili, “Olası operasyonun ilk etkisi çok menfi olacak” değerlendirmesinde bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimentocular-savas-en-agir-bizi-vuracak_3470.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!