Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

6.8 Milyon Ton Çimento Üretildi

Çimento sektöründe bu yılın ilk 3 ayında 6.8 milyon ton üretim gerçekleştirildi. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği yetkililerinden edinile

NTV-MSNBCb>Çimento sektöründe bu yılın ilk 3 ayında 6.8 milyon ton üretim gerçekleştirildi.
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği yetkililerinden edinilen bilgiye göre, bu yıl Ocak-Mart döneminde tamamı özel sektöre ait çimento fabrikalarında üretilen 6 milyon 704 bin 591 bin ton çimentonun 1 milyon 436 bin tonluk bölümü ihraç edilirken, geri kalan üretim iç piyasada tüketildi.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da en fazla çimento üretimi Marmara bölgesindeki fabrikalardan elde edildi. Rekabet Kurulu kararı çerçevesinde 2 ay gecikmeli açıklanan sektöre ilişkin verilere göre, Ocak ayında Marmara bölgesindeki çimento fabrikalarında 587 bin ton, Akdeniz bölgesindeki fabrikalarda 393 bin ton, Ege bölgesindeki fabrikalarda 307 bin ton, kalanı da diğer bölgelerde olmak üzere toplam 1 milyon 760 bin ton üretim yapıldı.
Şubat ayında ise Türkiye genelindeki tüm fabrikalarda 2 milyon 860 bin ton düzeyinde olan çimento üretiminin 323 bin tonu Marmara’da, 678 bin tonu Akdeniz’de, 244 bin tonu da Ege bölgesindeki çimento fabrikalarında gerçekleştirildi.
Toplam 2 milyon 84 bin ton çimento üretiminin yapıldığı Mart ayında ise bu üretimin 727 bin tonluk bölüm Marmara bölgesindeki fabrikalar karşıladı. Mart’ta Akdeniz’deki fabrikalardan 494 bin ton, Ege’deki fabrikalardan ise 416 bin ton çimento üretti. Üretimin geri kalan bölümünü ise diğer bölgelerdeki fabrikalardan sağlandı.
Öte yandan, Türkiye’nin 2003 yılı toplam çimento üretiminin 30 ila 33 milyon ton düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Türkiye’nin toplam çimento üretimi, geçen yıl 32.8 milyon ton düzeyinde olmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/6-8-milyon-ton-cimento-uretildi_4742.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!