Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çin Denizde 'Kum Seddi' İnşa Ediyor

ABD Donanması'nın Pasifik Filosu Komutanı, Çin'in Güney Çin Denizi'nde denizi doldurarak bir "kum seddi" yarattığını ve bunun hangi amaçla yapıldığı konusunda ciddi soru işaretleri bulunduğunu söyledi.

yapi.com.tr
Çin Denizde 'Kum Seddi' İnşa Ediyor

BBC Türk'ün haberine göre, Amiral Harry Harris, Avustralya'da yaptığı konuşmada Çin'in mercan adalarına kum pompalayıp üzerine ekleme beton çekerek, 4 kilometre kareyi aşkın yapay kara parçası yarattığını kaydetti.

Tartışmalı sularda inşaat

Çin ve komşularının Güney Çin Denizi'nin belirli bölgelerinde hak iddiaları var. Bu tartışmalı sularda Çin denizi doldurma çalışmaları yürütüyor. Çin geçen yıl bu çalışmaların "tamamen meşru" olduğunu ve söz konusu alanda "egemenlik hakları" bulunduğunu savunmuştu.

Son aylarda Çin'in Spratly Adaları'ndaki resiflerde yapay adalar oluşturmak için inşaat yaptığına dair fotoğraflar ortaya çıktı. Fotoğraflarda iniş pisti de dahil olmak üzere potansiyel olarak askeri kullanıma açık tesisler görülüyor.

Diğer ülkelerin hak iddiaları

Aralarında Vietnam, Filipinler ve Tayvan da olmak üzere birçok ülke, Spratly Adaları üzerinde hak iddiasında bulunuyor. Güney Çin Denizi'nde birbiriyle çelişen hak iddiaları son yıllarda arttı. Bu durum da bölgesel gerginliklerin yükselmesine neden oluyor. Filipinler BM'nin Daimi Tahkim Mahkemesi'ne şikayette bulundu. Ancak Çin bu dava ile ilgilenmeyeceğini bildirdi.

Çin Paracel Adaları'nda tartışmalı sulara bir sondaj kulesi taşıdıktan sonra, geçen yıl Vietnam'da Çin karşıtı gösterilerde şiddet olayları yaşanmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cin-denizde-kum-seddi-insa-ediyor_129927.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!