Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çin Hindistan'a 5 Yılda 20 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 3 günlük Hindistan ziyaretinin son gününde Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile iki ülke arasındaki tarihi bir adım olarak yorumlanan ticaret anlaşmasını imzaladı. Çin, imzalanan ticaret anlaşması kapsamında Hindistan'a 5 yıl içinde 20 milyar dolar yatırım yapacak.

yapi.com.tr / AA
Çin Hindistan'a 5 Yılda 20 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile gazetecilere yaptığı açıklamada, ticaret anlaşmasının ekonomik anlamda iki ülke arasında yeni bir sayfanın açılmasının işareti olduğunu kaydetti. Beş yıl içerisinde ekonomi ve ticaret alanlarını kapsayacak yatırımların olumlu yansımalarının olacağını dile getiren Modi, anlaşma kapsamında Hindistan'ın tren yolu yatırımlarının da artırılmasının amaçlandığını belirtti.

Çin ve Hindistan arasındaki anlaşmaya göre, Çin, Gujarat ve Maharashtra eyaletlerinde iki büyük sanayi bölgesi kuracak, ayrıca beş yıl içinde 20 milyar dolar yatırım yapacak.

Çin'in taahhüt ettiği  20 milyar dolarlık yatırımın Japonya'nın aynı süre içindeki 35 milyar dolarlık yatırım planından daha az olmasına rağmen, Hindistan, Bangladeş, Çin ve Myanmar arasındaki ticaret bağlarını güçlendirecek ''Güney İpek Yolunu''nun yeniden hayata geçirilmesi konusunda heyecanlı.

İki ülke sivil nükleer enerji işbirliği konusunda da anlaşmaya varırken, Çin, Hint ilaç ve tarım firmalarının iç pazarında üretim yapmasına izin verecek. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in ziyaretinde, iki ülke arasında zaman zaman gerginliklere neden olan sınır tartışmaları da ele alındı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cin-hindistana-5-yilda-20-milyar-dolar-yatirim-yapacak_124956.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!