Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Gelişmekte Olan Ekonomilerin Ticaret Dengesi İyileşiyor"

Londra merkezli Capital Economics, geçen yılın Haziran ayından itibaren Brezilya, Hindistan, Endonezya, Türkiye ve Güney Afrika'nın ticaret açıklarının azalma eğiliminde olduğunu belirtti.

yapi.com.tr / AA
"Gelişmekte Olan Ekonomilerin Ticaret Dengesi İyileşiyor"

Capital Economics açıklamasında, "Kırılgan beşli olarak tanımladığımız Brezilya, Hindistan, Endonezya, Türkiye ve Güney Afrika'da ticaret dengesizliklerinin ılımlı bir seviyeye doğru azaldığına dair işaretler var. Üç aylık bazda bu 5 ülkenin toplam ticaret açığı Haziran ayından itibaren yaklaşık yüzde 40 oranında azaldı" ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan açıklamada beş ülkenin ticaret dengesindeki düzelmenin ihracat artışından daha çok ithalatın azalmasından kaynaklandığı belirtilerek, "Ticaret açığındaki azalmanın çok büyük kısmı aslında Hindistan'daki altın ithalatına dair kısıtlamalardan kaynaklanıyor. Aynı zamanda sermaye akışlarındaki yavaşlama da bazı ithalat kalemlerinin azaltılmasına yol açmış olabilir" denildi.

Açıklamada gelişmekte olan ülkelerdeki ihracat büyümesinin önümüzdeki dönemde artış kaydetmesinin beklendiği, uzun vadede ABD ve Avrupa'da artan talebin gelişmekte olan ekonomilerin ihracat artışını destekleyeceği öngörüsüne yer verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gelismekte-olan-ekonomilerin-ticaret-dengesi-iyilesiyor_115693.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!