Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çin ile Rekabet için Almanya'da Fabrika Kurdu

Boya sektöründe faaliyet gösteren Pigment Sanayi AŞ, Almanya'da kurşun ve kurşun oksit üretim tesisi kurdu. Şirket, bu ülkede üreteceği kurşun ve kurşun oksiti İzmir'deki tesislerinde işleyerek ihraç edecek. Firma, yeni tesisle birlikte Çin ile arasındaki fiyat farkını kapatmayı hedefliyor.

Referans Gazetesi
2 Çin ile Rekabet için Almanya'da Fabrika Kurdu

Boya sektöründe faaliyet gösteren Pigment Sanayi AŞ, Almanya'da kurşun ve kurşun oksit üretim tesisi kurdu. Şirket, bu ülkede üreteceği kurşun ve kurşun oksiti İzmir'deki tesislerinde işleyerek ihraç edecek. Firma, yeni tesisle birlikte Çin ile arasındaki fiyat farkını kapatmayı hedefliyor.

Pigment Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kadri Eltepe, 1981 yılında kurulan şirketin boya sektörüne yönelik toz boya ürettiğini belirterek, 3 yıl önce Almanya'da satış ofisi açtıklarını söyledi. Eltepe, "Bu sırada bölgedeki yatırımcıya sunulan avantajları görünce buraya bir tesis kurmaya karar verdik. Almanya'yı tercih etmemizin nedeni hammadde fiyatlarının daha ucuz olması. Ocak ayında makinelerin montajını yapacağız. Şubat ayında da üretime başlamayı planlıyoruz. Burada üretimde kullandığımız ana hammaddemiz olan kurşun ve kurşun oksit üreteceğiz" diye konuştu.
    
800 bin euroluk yatırım

Toplam 800 bin euroluk yatırım yaptıklarını anlatan Eltepe, yatırımın yüzde 10'unun devlet tarafından hibe edildiğini belirtti. Almanya'nın yatırımcıya büyük kolaylıklar sunduğunu anlatan Eltepe, yatırım için 500 bin euro kredi kullandıklarını, 2 yıl ödemesiz 10 yıl vade ile aldıkları krediyi ödeyeceklerini vurguladı. Eltepe, "Faiz oranı ise 4,9. Türkiye'de bize bu imkanları sundukları taktirde ben her yıl 10 milyon euroluk yatırım yaparım. 38 yıllık sanayiciyim Türkiye'de böyle bir şey görmedim. Yatırım ve üretim Türkiye'de teşvik edilmesi gerekiyor" dedi.

Almanya'da üretilen ürünün İzmir'deki fabrikada işlenerek bir çok ülkeye ihraç edileceğini anlatan Eltepe, 1983 yılından beri ihracat yaptıklarını anlattı. 2007 yılında 1.4 milyon dolar, bu yıl ise 2.1 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını açıklayan Eltepe, yeni yatırımla birlikte 2009 ihracat hedeflerini 3 milyon dolara çıkardıklarını kaydetti.
    
Tek derdimiz Çin

Küresel ekonomik krizin kendilerini etkilemeyeceğini aktaran Eltepe, "Bizim tek rakibimiz ve krizimiz Çin. Düşük fiyatla piyasaya mal sundukları için onlarla rekabet etmek çok zor. Biz de yeni yatırımla birlikte fiyatlarımızı aşağı çekme imkanına kavuşacağız. Böylece Çin ile eşit şartlarda yarışacağız" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cin-ile-rekabet-icin-almanyada-fabrika-kurdu_65467.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Sevgili kardeşim başarılar diler selam ve sevgilerimi sunarım. Kimya Mühendisliğin hakkındaki yorumların bende saklı kalsın??? YANITLA
  • sen harika bir arkadaş, iyi ve cesur bir yatırımcı, mükemmel bir kimya mühendisisin. Allah yardımcın olsun yolun açık olsun sevgili kardeşim. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!