Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çin, Olimpiyatlara 1 Koyup 10 Alacak

Olimpiyatlara hazırlandığı son 7 yılda 43.1 milyar dolarlık yatırımla Pekin’i baştan yaratan Çin, önce oyunlar sırasında, ardından da önümüzdeki yıllarda bu yatırımların meyvesini toplayacak. Çin’de geçen hafta başlayan ‘Pekin 2008 Olimpiyat Oyunları’nın son yıllarda hızlı büyüyen ülke ekonomisine ciddi katkı yapması bekleniyor.

Milliyet Gazetesi
Çin, Olimpiyatlara 1 Koyup 10 Alacak

Çin’de geçen hafta başlayan ‘Pekin 2008 Olimpiyat Oyunları’nın son yıllarda hızlı büyüyen ülke ekonomisine ciddi katkı yapması bekleniyor.
Son yedi yıllık dönemde başta Pekin olmak üzere Çin’de toplam 43.1 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Bu rakam olimpiyat tarihinde bir rekora işaret ediyor. Analistler tüm bu yatırımların Çin’e önümüzdeki dönemde 450 milyar dolara yakın katkı yapmasını bekliyor. Bu da Çin’in 1’e 10 kazanacağını ortaya koyuyor.

37 stadyum yapıldı
Altyapı, spor tesisleri, tarihi ve turistik merkezlere yapılan yatırımların, istihdamı, bölgedeki ekonomik faaliyetleri ve turizm gelirlerini ciddi oranda artırması bekleniyor.

Olimpiyat sayesinde elde edilen bilinirlik ve tanıtımla turizm gelirlerinin yıldan yıla artacak olması, oyunların ülkeye yapacağı katkıların başında geliyor.
Bundan yedi yıl önce olimpiyatları düzenleme hakkını alan Çin, hızlı hareket ederek, kapsamlı bir planı uygulamaya soktu. 10 bin 500 sporcunun yarışacağı 302 müsabakaya ev sahipliği yapmak için 37 spor tesisi yapıldı. Başkent Pekin için 7 yıllık dönüşüm planı uygulandı. ‘Bir dünya, bir rüya’ sloganıyla 43.1 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirildi. Pekin’in yanı sıra başta Hong Kong olmak üzere 6 farklı kent etkinliklere hazırlandı.
Çin’de “Pekin Olimpiyat Aksiyon Plan Komitesi” tüm yatırımları üstlenerek, tek merkezden koordine edilmesini sağladı. Yerli ve yabancı mimarlarla çalışıldı. Olimpiyat Parkı, 37 yeni stadyum ile pek çok meydan inşa edildi, 32 yeni bina yapıldı.

Ulaştırma devrimi!
Olimpiyatlar öncesi Pekin’in ulaştırma altyapısı adeta baştan yaratıldı. 1.1 milyar dolarlık yatırımla bu konuda ciddi yeniliğe gidildi. Metro sistemi baştan aşağı yenilendi, raylı sistem genişletildi, toplam 318 kilometrelik karayolu elden geçirildi. Bunun yanı sıra şehre bağlantısı olan 23 yol düzenlendi. Trafik kontrol sistemleri tamamen elektronik altyapıya geçti. Havaalanı, demiryolları, tren istasyonu ve garlarda kapasite büyüdü.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/cin-olimpiyatlara-1-koyup-10-alacak_63044.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!