Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cinci Hanı Turizmin Hizmetinde

Safranbolu İlçesi’nde, 359 yıl önce yapılan Cinci Hanı, yeniden konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor. Cinci Hanı’nda 7 yıldır sürdürülen restora

NTV-MSNBC
Cinci Hanı Turizmin Hizmetinde

b>Safranbolu İlçesi’nde, 359 yıl önce yapılan Cinci Hanı, yeniden konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor. Cinci Hanı’nda 7 yıldır sürdürülen restorasyon çalışmalarında son aşamaya gelindiği ve 50 yatak kapasiteli konaklama imkanı sağlanacağı bildirildi.

Osmanlı-Türk mimarisinin son örneklerinden 2000 geleneksel evin bulunduğu Safranbolu’da, 7 yıl önce yap-işlet-devret modeli ile bir firmanın restorasyon çalışmalarına başladığı Cinci Hanı turizme kazandırılıyor.
Temmuz ayında tamamlanacak olan restorasyon çalışmalarında bugüne kadar 1,5 milyon dolar harcama yapılan Cinci Hanı’nda restoran ve 11 yatak hizmete girdi. Çalışmaların tamamlanmasından sonra yatak sayısının 50’ye çıkarılacağı belirtildi.
Cinci Han Oteli İşletme Müdürü Hamdi Tombul, handaki odalarda tarihi dokuların korunduğunu ve dizaynlarında geleneksel Türk motiflerine ağırlık verildiğini söyledi.
Odaların her birinde taş ocağı ve kilimle yöreye özgü elişi perdeler olduğunu belirten Tombul, şöyle konuştu: “Safranbolu’nun tarihi zenginliğinin gelişmesinde önemli katkıları bulunan Cinci Hanı’nın, şimdi de turistik açıdan bu fonksiyonunu yerine getireceğiz. Otelde tarihi dokudan ödün vermeden modern dünyanın tüm ihtiyaçları karşılanabiliyor. İki katlı odaların üst katında yatak odası, alt katında ise tuvalet ve banyo var. Konaklama ücretleri 1 odada 2 kişi sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil 120 milyon lira. Ayrıca geçmişte han yöneticisinin konakladığı özel odayı Han Ağası Odası olarak düzenledik.”

CİNCİ HANI
Cinci Hanı, Safranbolu eşrafından Cinci Hoca olarak bilinen Hüseyin Efendi tarafından 1645 yılında baş mimar Mimar Kasım’a yaptırıldı. İnşaatı ile ilgili projeye rastlanmayan hanın, devşirme olarak yetişen ustaların tecrübesi ve el becerileriyle yapıldığı sanılmaktadır.
Yapı malzemesi olarak moloz ve kesme taş, birleşimlerinde ise Horasan harcı kullanılan Cinci Hanı, kubbelerinde 28x28x3 santimetre ölçülerinde tuğla kullanılarak inşa edilmiş iki katlı bir yapıdır. Tamamen insan gücüne dayalı yapılan han, Osmanlı mimarisinin en gelişmiş örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir.


http://www.yapi.com.tr/haberler/cinci-hani-turizmin-hizmetinde_11626.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!