Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çin'de Dünyanın En büyük Işın Tesisi İnşa Edilecek!

Çin, dünyanın en büyük ışın kaynağı olacak yeni nesil bir sinkrotron radyasyon tesisi inşa edecek. İnşası 6 yıl sürecek proje için 698,4 milyon dolar harcanacak.

yapi.com.tr
Çin'de Dünyanın En büyük Işın Tesisi İnşa Edilecek!

Yeni Şafak'ın China Daily'den derlediği habere göre, başkent Pekin'de yapılacak dünyanın en büyük "X ışını" tesisinin inşasına gelecek yıl başlanması ve 2024 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Çin Bilimler Akademisi'nden araştırma görevlisi Dong Yühui, proje için 4,8 milyar yüen (698,4 milyon dolar) bütçe ayrıldığını söyledi. "Beijing Light Source" adı verilecek tesis, ülkenin ulusal güvenlik ihtiyaçlarını karşılayacak standartlarda havacılık ve uzay malzemelerinin üretimine destek sağlayacak. Yüksek çözünürlükte cisim incelemesinde de kullanılması planlanan tesis, dünyanın en parlak X ışınlarını üretecek. Yeni nesil radyasyon tesisi tamamlandığında, dünyanın en güçlü X ışınlarını üreten İsveç'teki MAX-5'ten 10 kat, ABD'deki NSLS-2'den de 70 kat daha parlak ışın sağlayabilecek.

Pekin'de birinci nesil, Anhui eyaletinde ikinci nesil ve Şanghay şehrinde üçüncü nesil olmak üzere ülkede üç adet sinkrotron radyasyon tesisi bulunuyor. Dünya genelinde çeşitli bilimsel araştırma kollarında hizmet sağlayan 50'den fazla X ışını tesisi bulunuyor. Işın kaynakları, özellikle tıp alanında tümör ve hücresel hastalıkların araştırılmasına önemli katkılar sunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cinde-dunyanin-en-buyuk-isin-tesisi-insa-edilecek_155350.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!