Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Çingene Kız' Ziyaretçi Bekliyor

Tunus'taki Bardo'dan sonra dünyanın ikinci en büyük mozaik müzesi olan Zeugma açıldı. Zeugma kazılarının simgesi 'Çingene Kız' mozaiği de sergide.

Radikal
'Çingene Kız' Ziyaretçi Bekliyor

b>Tunus'taki Bardo'dan sonra dünyanın ikinci en büyük mozaik müzesi olan Zeugma açıldı. Zeugma kazılarının simgesi 'Çingene Kız' mozaiği de sergide.

Yapımı yılan hikâyesine dönen Zeugma Mozaik Müzesi sonunda hizmete girdi. Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından önceki akşam açılan müzede Zeugma antik kentinden çıkarılan tarihi eserlerin yanı sıra kentin simgesi haline gelen 'Çingene Kız' mozaiği, savaş tanrısı Mars ve güzellik tanrıçası Afrodit'in bronz heykelleri de sergileniyor.

Zeugma antik kentinin Birecik Barajı'nın sularının altında kalmasının ardından kentten çıkarılan mozaik ve diğer tarihi buluntuların nerede sergileneceği tartışmaya neden olmuştu. Eserlerin İstanbul'a taşınarak sergilenmesi de gündeme gelmiş, ancak bundan vazgeçilmişti. Zeugma kalıntılarının Gaziantep'te sergilenmesi kararının verilmesinin ardından 1987 yılında ihale edilen, 1991 yılında da inşaatına kültür merkezi olarak başlanan, ancak ödenek yetersizliği nedeniyle bitirilemeyen bina, müze olarak yeniden dizayn edildi.

Erdoğan'ın 'İvedilikle bitirilsin' talimatı üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, müzenin yapımını hızlandırdı. Gaziantep Özel İdaresi'nin 2 milyon 132 bin YTL, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da 561 bin YTL aktarmasıyla müze hizmete hazır hale getirildi. Açılışı da önceki gün Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Koç ile Gaziantep Milletvekili Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen'in katıldığı bir törenle yapıldı.

İkinci müze kazı alanına...
Tunus'taki Bardo Müzesi'nden sonra dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi sıfatını taşıyan ve 5 bin 600 metrekare kapalı alana sahip olan müzede, ilk aşamada 550 metrekare mozaik, 35 adet mozaik pano, 120 metrekare duvar resmi ve 35 heykel sergilenecek. Savaş tanrısı Mars'ın ve güzellik tanrıçası Afrodit'in bronz heykelleri de müzedeki yerini aldı. Müzenin hemen yanındaki Arkeoloji Müzesi'nde de sanat şaheseri olarak nitelenen Zeugma kazılarıyla özdeşleşen 'Çingene Kız' mozaiği, 4 bin adet arkeolojik buluntu ve 1000 civarında sikke sergileniyor.

Kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan Roma villalarının içindeki üç ayrı mekân, duvar resmi, havuzlu çeşmesi ve sütunlar da sergilenen eserler arasında bulunuyor. Zeugma antik kentinden 1985 yılında çalınan ve ABD'den getirilerek müzedeki parçasıyla birleştirilen Metiox ve Partenophe'nin aşklarını simgeleyen mozaik de müzede sergileniyor.

Müzede, Roma dönemine ait mezar taşları, heykel ve sütunlar da bulunuyor. Ayrıca, Zeugma antik kentinde, kazı yapılan bölgeye de bir açık hava müzesinin yapılması amaçlanıyor.

Hedef yılda 1 milyon turist
Müze müdürü Fatma Bulgaz, hedeflerinin yılda 1 milyon yerli ve yabancı turistin müzeyi gezmesi olduğunu söyledi. İyi bir organizasyonla bunun gerçekleşebileceğine dikkat çeken Bulgaz, "Birkaç yıl içinde bu hedefi yakalayacağız. Müzede sergilenen küçük buluntuların menşeine ilişkin bilgilendirme panosu dışında bir eksiğimiz yok. Dünyanın en görkemli, teşhiri en rahat müzesini açtık. Yerli ve yabancı turistleri bekliyoruz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cingene-kiz-ziyaretci-bekliyor_29244.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!