Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çin'in Kabile Binaları Çekiciliğini Yitirdi

Çin'in devasa kabile binaları ülkenin simgesi haline geldi ve hatta posta pullarını bile süslüyor. En bilinen kabile binası türü, yuvarlak ve uzaktan tarlaların ortasına inmiş bir UFO'yu andırıyor. Ancak kırsal Fuijan eyaletinde yaşayan Hakka ve Minnan etnik gruplarına mensup köylüler tarafından inşa edilen binlerce toprak bina aslında Çin'de

Sabah Gazetesi, New York Times
Çin'in Kabile Binaları Çekiciliğini Yitirdi

Çin'in devasa kabile binaları ülkenin simgesi haline geldi ve hatta posta pullarını bile süslüyor. En bilinen kabile binası türü, yuvarlak ve uzaktan tarlaların ortasına inmiş bir UFO'yu andırıyor. Ancak kırsal Fuijan eyaletinde yaşayan Hakka ve Minnan etnik gruplarına mensup köylüler tarafından inşa edilen binlerce toprak bina aslında Çin'de kabilelerin hâlâ var olduğunu gösteren mimari bir simge. Mandarin Çincesinde "tulou" denilen bu binalar yüzlerce yıl boyunca tüm kabilelere ev sahipliği yapıyordu. Bina içinde yaşayan herkesin soyadı aynıydı. Sadece evlenip kabileye dâhil olanların soyadı değişik olurdu.

Tulou genellikle dört kattan oluşuyor. Yüzlerce odası ve büyük bir merkezi avlusu bulunuyor. Toprak kaplı dış duvarlar hırsızlara karşı koruma sağlıyor. Ancak Çin'de kabile geleneği yavaş yavaş kayboluyor. Gittikçe daha çok sayıda insan tulou'ları terk edip konforlu modern apartman dairelerine geçiyor. Toulu'larda tuvalet dışarıda bulunuyor. Toulu'ların inşasına geçen yüzyılda son verildi. Onları inşa etme sanatı da yok olup gidiyor. Birleşmiş Milletler, hâlâ yıkılmayanları koruma altına almayı planlıyor. Çinli yetkililer bu binaları turist çekmesi için kullanmayı planlıyor. Çin Devlet Başkanı Hu Jintao 2010'da yeni yıl kutlamaları için birini ziyaret bile etti. Ancak bazı uzmanlar, hükümetin bu binaları korumak ve insanların içeride yaşamaya devam etmesi için gerekli yatırımı yapmadığını söylüyor.

28 yaşındaki Jiang Qing, 500 yıllık Han Xing tulou'nun üst balkonunda dururken, "İnsanlar artık burayı temizlemiyor bile. İnsanlar burada yaşadıkça, bir ekosistem gibi yaşamaya devam ediyor. Ancak yaşayan sayısı azaldıkça bu sistem çökmeye başlıyor" diyor. Binada tek bir genç yok. Çoğu vasıfsız işlerde çalışmak için iki saat uzaklıktaki Xiamen kıyı şehrine taşındı. Birleşmiş Milletler'in kültürel koruma sağlayan örgütü Unesco, 2008'de 46 tulou'nun Dünya Miras Listesi'ne alındığını açıkladı. Fujian'da yaşayan akademisyen Huang Hanmin'in araştırmasına göre, eyalette 3 bin tulou bulunuyor. California merkezli koruma örgütü Dünya Miras Fonu'nun da bir tulou projesi var. Bu kurumun tahmini de 3 bin kadar binanın kaldığı yönünde.

Belki de en ünlü tulou, 17'inci yüzyılda inşa edilen 402 odalı Chengqi lou. İç içe evlerden oluşuyor ve zemin katında ağaçlıklı yollar bulunuyor. Çapı yaklaşık 100 metre. Burada yaşayanların soyadı Jiang. Ataları Henan Eyaleti'nden göç etmiş. Göç bugün de devam ediyor. 32 yıldır Chengqi lou'da yaşayan 53 yaşındaki Li Jiulan, "Birçok insan Hong Kong gibi yerlere gitti. Ancak gençlerin burada yaşayıp yaşamadıklarının bir önemi yok. Yaşlılar hâlâ burada" diyor. Huang ise başka bir noktadan yaklaşıyor olaya: "Korumaya aldıkları tek şey yapı ama insanların hepsi taşındı. Yaşayan ekosistem öldü. Siz sadece kabuğunu koruyorsunuz".

ETİKETLER: dünyadan
http://www.yapi.com.tr/haberler/cinin-kabile-binalari-cekiciligini-yitirdi_86607.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!