Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Çin'le Hamallıkta Yarışmak Anlamsız, Tasarımla Fark Yaratalım"

Seramik sektörü camiasını bir araya getirmek ve yılın muhasebesini yapmak üzere Türkiye Seramik Federasyonu SERFED tarafından düzenlenen Seramik Sektörü Yeni Yıl Toplantısı’nda, yurtiçi ve yurtdışından uzmanlar sektörü ve 2010 yılındaki ekonomik gidişatı mercek altına aldı.

yapi.com.tr
"Çin'le Hamallıkta Yarışmak Anlamsız, Tasarımla Fark Yaratalım"

eramik sektörü camiasını bir araya getirmek ve yılın muhasebesini yapmak üzere Türkiye Seramik Federasyonu (SERFED) tarafından düzenlenen Seramik Sektörü Yeni Yıl Toplantısı’nda, yurtiçi ve yurtdışından uzmanlar sektörü ve 2010 yılındaki ekonomik gidişatı mercek altına aldı.

Geçtiğimiz cuma günü (29 Ocak 2010) Grand Hyatt otelinde gerçekleştirilen toplantıya, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa; Dış Ticaret Müsteşarı Ahmet Yakıcı; İtalyan Seramik, Sıhhi Tesisat ve Refrakter Üreticileri Birliği (Confindustria Ceramica) Başkanı Armando Cafiero, İspanya Seramik Üreticileri Birliği (ASCER) Genel Sekreteri Pedro Riaza, ekonomist Ege Cansen ve SERFED Başkanı Zeynep Bodur Okyay konuşmacı olarak katılırken, sektör temsilcileri toplantıda hazır bulundular.

Zeynep Bodur Okyay, SERFED adına yaptığı konuşmada, Türk seramik sektörünün dünyadaki durumuna ve geleceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Küresel ekonomide yaşanan krizin etkilerinin devam ettiğini ve 2010’un yorucu bir toparlanma yılı olacağını belirtti.

Okyay, 2010 ve sonrasında dünya ekonomisini, Türkiye’nin doğusundaki ve güneyindeki ülkelerin büyüme hızının sürüklemesi beklendiğini aktararak, “Küresel seramik sektörünün 2009 performansı incelendiğinde üretimin giderek gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere kaydığı görülmektedir” dedi.

Seramik sektöründeki tehditlere ve fırsatlara değinen Okyay, seramik üreticisi şirketlerin üye oldukları 6 büyük derneği çatısı altında birleştiren bir sivil toplum kuruluşu olan SERFED’in, Türk seramik sektörünü yönlendirmenin yanı sıra AB genişlemesi çerçevesinde de çalışmalar yaptığını belirtti. Zeynep Bodur Okyay, SERFED olarak Türk seramik sektörünün Avrupa’daki birlik ve derneklerin karar mekanizmalarında yer almasına çalıştıklarını dile getirdi.

İspanya Seramik Üreticileri Birliği (ASCER) Genel Sekreteri Pedro Riaza, uluslararası seramik üreticilerinin ve ithalatçılarının yıllar içindeki değişimini ve İspanya seramik sektörünün durumunu değerlendirerek, dünyadaki gelişmelere paralel olarak yapılması gerekenleri sıraladı. Riaza, sektöre ilişkin hazırladığı SWOT analizinde şu maddelere yer verdi:

Zayıf yönler
- Enerjiye bağımlı olma
- İnşaat sektöründeki hızlı düşüş
- Karo montajı (uzman olmayan ustalar)

Güçlü yönler
- Teknik ve estetik özellikler
- İnovasyon, Ar-Ge
- Tecrübe ve know-how

Tehditler
- Yeni rakip malzemeler
- Ticari engellerin artması
- Avrupa’daki yasal mevzuatlar

Fırsatlar
- Pazardaki büyüme
- Yeni ürünler ve kullanımlar
- Sürdürülebilir yapılarTÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/cinle-hamallikta-yarismak-anlamsiz-tasarimla-fark-yaratalim_76210.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!