Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cirolar Düştü, AVM Açılışları Erteleniyor

Perakende sektörü 2008 yılını alışveriş merkezlerindeki (AVM) kira tartışmalarıyla geçirdi. Halen aktif 200 AVM'nin bulunduğu Türkiye'de bu yıl yeni yatırımların yavaşlaması bekleniyor. Türkiye'de yapımı devam eden veya proje aşamasında bulunan alışveriş merkezi sayısı 267. Bunların 89'u İstanbul'da, 187'si ise Anadolu'da yer alıyor.

Zaman Gazetesi
Cirolar Düştü, AVM Açılışları Erteleniyor

Perakende sektörü 2008 yılını alışveriş merkezlerindeki (AVM) kira tartışmalarıyla geçirdi. Halen aktif 200 AVM'nin bulunduğu Türkiye'de bu yıl yeni yatırımların yavaşlaması bekleniyor. Türkiye'de yapımı devam eden veya proje aşamasında bulunan alışveriş merkezi sayısı 267. Bunların 89'u İstanbul'da, 187'si ise Anadolu'da yer alıyor. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Ekrem Akyiğit, 2009'da faaliyete geçmesi planlanan modern çarşıların yüzde 80'inin açılışının erteleneceğini söylüyor. Akyiğit'in tespitlerine göre artık AVM yatırımcıları da her şehirde, her yerleşim biriminde bir AVM açmaya çalışmanın doğru bir yol olmadığını kavradı.

2009 yılında perakende sektörünün dalgalı bir seyir izlemesi bekleniyor. Reel cirolarda düşüşün devam edeceği tahmin ediliyor. Sektör yeni yılda ilk iki çeyrekte durgunluk, üçüncü çeyrekten itibaren yüzde 2 ile 2,5 arasında büyüme bekliyor. Önümüzdeki bir yıl içinde durgunluğun aşılacağına yönelik görüşler de var. Krizin etkileri üçüncü çeyrekten itibaren azalabilir. Sektörün önemli bir kısmının yeni yılda hedeflerini revize etmesi bekleniyor. BMD Başkanı Akyiğit'e göre krizin olumsuz etkileri önümüzdeki dönemde artacak. Özellikle 2009 yılının ilk çeyreğinde gerek tüketiciler gerekse markalar krizin etkilerini biraz daha fazla hissedecek.

Bugünlerde işçi çıkarma, üretimi kesme, fabrikaların kapanması gibi haberleri sıkça işlenmesi toplumu gelecekle ilgili endişeye sevk ediyor. Eğer bugünlerde IMF'yle anlaşma konusunda somut bir sonuca ulaşılırsa bunun, moralleri artırıcı bir etkisi de olacak. Akyiğit'e göre markaların Uzakdoğu'da yaptırdıkları üretimi Türkiye'ye kaydırmaları sonucunda 2009'da ithalatta bir azalma olabilir. Şirketlerin yeni yılda yeni pazar arayışlarına girmeleri gerekiyor.

Rakamlarla perakende sektörü

Büyüme oranı: % 15

Ciro : 221 milyar TL

Gıda dışı perakendesi: 103 milyar TL

Gıda perakendesi : 118 milyar TL

Metrekare büyüklük : 17 milyon 500 bin

Alışveriş merkezi sayısı : 200

Yapımı devam eden AVM: 267

http://www.yapi.com.tr/haberler/cirolar-dustu-avm-acilislari-erteleniyor_65510.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!