Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Cizre'de Büyük Dönüşüm

Yıllarca terörün tahrip ettiği Şırnak'ın Cizre ilçesine, yeni konutlar, okullar, camiler, iş yerleri, spor alanları kazandırıldı.

yapi.com.tr/AA
Cizre'de Büyük Dönüşüm

Terör nedeniyle yıllarca beklenen gelişme ve kalkınmanın sağlanamadığı Cizre'nin, 5 yıl önce düzenlenen operasyonlarla çukur kazıp, barikat kuran teröristlerden temizlenmesinin ardından başlatılan imar ve ihya çalışmaları meyvelerini verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde, ilgili bakanlıklar ve kurumlar, Valilik ve görevlendirme yapılan belediyenin katkılarıyla yürütülen çalışmalarla Cizre'de büyük bir dönüşüm yaşandı.

Yıkılan okulların ve camilerin yerine yenileri inşa edilirken, tahrip edilen okullar ve camiler de onarılarak, hizmete açıldı.

Altyapı çalışmalarının tamamlandığı ilçede terör mağduru aileler için TOKİ tarafından proje maliyeti 476 milyon 535 bin lira olan 3 bin 87 konut ve 188 iş yeri inşa edildi.

Bu süreçte hak sahibi 950 kişiye 40 milyon 995 bin lira kira yardımı yapıldı.

Belediye kaynaklarının etkin kullanılması, kaynakların halka hizmet olarak yansıtılması için yürütülen çalışmalarla temizlikten asfalta, içme suyundan yola, çocuk, kadın ve gençlere yönelik merkezlerden sosyal alanlara kadar Cizre'de yaşam kalitesi yükseltildi.

Terör nedeniyle yıllarca mahrum kalan hizmetlere kavuşan Cizre, görevlendirme yapılan belediyenin kısa sürede sağladığı 474 milyon liralık yatırımla gözle görülür bir değişim yaşandı.

İlçede son 5 yılda 245 kilometre içme suyu ve 65 kilometre kanalizasyon şebekesi yapıldı, 159 kilometre sıcak asfalt döküldü, 674 bin metrekarelik parke döşendi.

2 bin 500 metrelik Dikey Bahçe, Millet Kıraathanesi Dicle Nehri Islah Projesi hayata geçirildi.

İlçede hayvan pazarı inşa edildi, 350 dönümden oluşan 24 park kuruldu, 6 bin 500 ağaç dikildi. Kadın Kültür Merkezi, 5 yeni taziye evi yapıldı, sokak sağlıklaştırma çalışmaları gerçekleştirildi, ışıklandırma ile ilçe aydınlatıldı.

İlçeye kazandırılan yeni konutlar, okullar, camiler, iş yerleri, spor alanları, Dicle Nehri'nin çevresindeki rekreasyon alanları göz doldurdu.