Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cizre’den Irak’a Demiryolu Hattı

Cizre’den Irak sınırına kadar yapılması planlanan demiryolu hattı için harekete geçildi. 230 milyon dolara malolacak demiryolu, Habur’dan geçerek Z

NTV-MSNBCb>Cizre’den Irak sınırına kadar yapılması planlanan demiryolu hattı için harekete geçildi. 230 milyon dolara malolacak demiryolu, Habur’dan geçerek Zaho’ya ulaşacak.

Bu arada Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı’nın güvenliğini sağlayan özel şirketin, dönüş yolunda kamyonlara da eşlik etmesi üzerinde duruluyor.

Irak’ta yaşanan güvenlik sorunu bu ülkeye mal götüren Türk şoförlerin kaçırılmasıyla had safhaya ulaştı. Alternatif yol arayışları ise yeni bir projeyi gündeme getirdi.
Güvenlik önlemleri kapsamında demiryoluna ağırlık vermeyi kararlaştıran hükümet, Türkiye-Irak arasında yeni bir demiryolu hattı yapmak için kolları sıvadı.

YENİ HAT HAZIRLIĞI
Türkiye’den Irak’a ulaşan demiryolu’nun 70 kilometrelik bölümü Suriye topraklarından geçiyor. Türkiye, Irak’a ulaşım ve taşımacılık konusunda demiryolunun kullanımı artırmak için, Suriye’yi “by-pass” etmek istiyor.
Yetkililer, Suriye deki demiryolunun kapasitesinin yeni yüklere uygun olmadığına dikkat çekerek, bu konudaki kararın Suriye ve Irak’la ortak alınabileceğini söylüyor.
Ancak Türkiye, hem Suriye’ye ödediği geçiş ücreti hem de kapasitedeki sorunlar nedeniyle Irak’a kendi sınırından yeni bir hat çekmeye hazırlanıyor.

ASKERİ MÜHİMMAT DA TAŞINACAK
Nusaybin’den Cizre’ye döşenecek 95 kilometrelik demiryolunun maliyeti 160 milyon dolar. Cizre’den Irak sınırına kadar yapılacak 46 kilometrelik hattın maliyeti ise 70 milyon dolar olarak hesaplandı. Bu hat Irak içinde Zaho’ya kadar uzanacak.
Yeni hattın ödeneği için çalışmalar başlatılırken, malın yanısıra, askeri mühimmatın da bu hat üzerinden taşınması planlanıyor.

GÜVENLİK MALİYETİNİN ÖDENMESİ
Bu arada kara taşımacılığında güvenliğin artırılmasıyla ilgili alternatifler de görüşülmeye devam ediliyor. Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı’nın güvenliğini sağlayan Güney Afrikalı şirketin dönüş yolundaki kamyonların güvenliğini de sağlaması üzerinde duruluyor.
Ancak maliyetin hangi ülke tarafından karşılanacağı tartışma yarattı. Uluslararası Nakliyeciler Derneği, maliyetin hükümet tarafından ödenmesini isterken, hükümetten yarıyarıya ödeyelim önerisinin geldiği belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cizreden-iraka-demiryolu-hatti_16147.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!