Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

CNR'a Mali Polis İncelemesi

Ceyda Erem'in sahibi olduğu CNR Fuarcılık'ın Yeşilköy'deki binasında Mali Şube'den 25 kişilik bir ekip inceleme yaptı. Defter ve belgelere el konuldu.

Milliyet Gazetesi/Tolga ŞARDAN / Eylem TÜRK
CNR'a Mali Polis İncelemesi

br/> Türkiye'nin önde gelen firmaları arasında yer alan CNR Fuarcılık'a yönelik olarak mali polis tarafından soruşturma başlatıldı. Mali polis, firmanın Yeşilköy'deki adresine giderek tüm belgelere ve kayıt defterlerine el koydu.

Eylül ayında CNR Fuarcılık firmasının çeşitli yöntemlerle usulsüzlük yaptığı yönünde savcılığa gelen ihbar üzerine harekete geçen polis inceleme başlattı.

'Zemheri' operasyonu
Ceyda Erem'e ait firmanın, yurtdışında yapmış olduğu fuarlarda, yerli firmaların gerekli katılımı sağlamak ve daha fazla teşvik almak için usulsüzlükler yaptığı iddiasıyla dün başlatılan operasyona "Zemheri" (Arapça: Karakış) adı verildi.
Firmanın Yeşilköy'deki binasına saat 10.45'te gelen Mali Şube'den 25 kişilik ekip, şirkette inceleme yaptı.
Polis, rahat çalışma yapabilmek için şirket personelini de evlerine gönderdi. 'Zemheri' adı verilen operasyonda herhangi bir gözaltı işlemi yapılmadı, ancak firmaya ait defter ve mali dokümanların hepsine el konuldu.

Belgeler Emniyet'e götürüldü
Belgeler, mahkeme kararıyla incelenmek üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. CNR Holding Pazarlama ve İletişim Grubu Başkan Yardımcısı Reha Tartıcı, firmada yapılan incelemenin farklı tarihlerde düzenlenen ve iki fuar şirketi arasında tartışma yaratan "Boat Show Fuarı" ile ilgili olduğunu iddia etti.

'Tazminat davası açacağız'
Tartıcı, "İhbarı yapan NTSR firmasıdır. Hakkımızda haksız bir ihbar yapılmıştır. Bütün kayıtlarımız açık ve şeffaf. İhbarı yapanlara karşı yüksek miktarda tazminat davası açacağız" dedi.
CNR Holding'den yapılan açıklamada da "Holdingin incelemeden alnının akıyla çıkacağı ve ihbarı yapan NTSR firması hakkında rekor tazminat davası açılacağı" kaydedildi.

CNR'la ilgili iddialar
Milliyet'in aldığı bilgiye göre, CNR Fuarcılık'a yönelik operasyona neden olan iddialar şöyle:

* CNR yetkililerinin yurtdışında yaptıkları fuarların alan kiralarının Dış Ticaret Müşteşarlığı'na (DTM) tescil aşamasında, yüksek fiyata kiralanacakmış gibi tescil ettirildiği,
* Katılımcı firmanın CNR'a hizmet bedeli faturası keserek CNR tarafından kesilen faturanın ödenmeyen yarısının muhasebeleştirildiği,
* CNR'in yurtdışında organizasyon için yapmış olduğu harcamaların daha fazla teşvik almak için yurtdışındaki firmalarla anlaşıp kabarık faturalar düzenleyerek fazla gösterildiği,
* CNR'ın fuar bitiminde katılımcı firmaların ve kendisinin teşvik talepleri ile ilgili gerekli bazı banka ödeme belgeleri üzerinde oynama yaparak DTM'na ibraz ettiği,
*Yapılan bu işlemlerle DTM'den haksız yere teşvik alındığı ve devletin bu şekilde zarara uğratıldığı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/cnra-mali-polis-incelemesi_52230.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!