Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çocuk Dostu Toplu Ulaşım için Hemen, Şimdi!

Şehir Dedektifi İnisiyatifi yeni başladığı Toplu Ulaşımda Çocuk projesi kapsamında "Çocuk Odaklı Bir Toplu Ulaşım Planlaması için Kılavuz ve Hak İzleme Göstergeleri"ni yayınladı.

yapi.com.tr
Çocuk Dostu Toplu Ulaşım için Hemen, Şimdi!

Şehir Dedektifi İnisiyatifi Toplu Ulaşımda Çocuk projesini anlatıyor:

"Toplu Ulaşım Planlamasında Hak Temelli Bir Dönüşüm Mümkün
Çocuk dostu şehirler oluşması yolunda kentsel sorunlara hak temelli veri, politika, eğitim ve tasarım araçları geliştiren Şehir Dedektifi İnisiyatifi olarak Etkiniz AB desteğiyle Toplu Ulaşımda Çocuk projesine başlıyoruz. Uzun soluklu projemizle, farklı çocukların toplu ulaşım deneyimine ilişkin çocuk hakları temelli izleme çalışmaları gerçekleştireceğiz ve elde ettiğimiz verilerle çocuk odaklı toplu ulaşım planlaması için katılımcı çözüm önerileri oluşturacağız.

Toplu Ulaşımda Çocuk başlığıyla başlattığımız çalışmanın ilk ayağını, çocuklar için kapsayıcı bir ulaşım sistemine dair hak temelli bir izlemenin ihtiyaçlarını tanımlayabilmek, başka bir deyişle cevaplarını çocuklar başta olmak üzere hep birlikte arayabileceğimiz hak temelli sorular sorabilmek oluşturuyor. Hazırladığımız kılavuz ve gösterge setiyle, bu sorularla birlikte ulaşım planlamasında çocuk haklarını kent hakkıyla birleştiren bir yaklaşım öneriyoruz.

Çocuk katılımı için çocuk dostu kılavuz
Yerel yönetimler, kent aktivistleri ve çocuklar haklarını gözeten sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına kaynaklık etmek için hazırladığımız bu kılavuzun eşdeğer biçimde öğretmen toplulukları, ebeveynler ve en önemlisi çocuklar için anlaşılır olması bizim için büyük önem taşıyor. Bu nedenle kılavuzun belirli kısımlarının çocuklarla tartışmaya açılması önerilerimizi de, çocuk dostu anlatımlarla ve oyunla pekiştirmeye çalıştık. 

Toplu ulaşımda çocuk haklarını öğrenmek, çocuklarla kılavuzda bulunan yönergeler eşliğinde sohbet etmek, çalışmalarınıza katmak, ağımıza dahil olmak ve savunuculuk faaliyetlerine destek olmak için tıklayınız.

Toplu ulaşımı çocuk odaklı bir şekilde dönüştürmek için doğru zaman bu zaman!"

http://www.yapi.com.tr/haberler/cocuk-dostu-toplu-ulasim-icin-hemen-simdi-_183532.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!