Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul’da Çocuklar için Gelişim Destekleme Programı Başlatıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 0-3 yaş arası çocukların gelişimini desteklemek üzere önemli bir programı uygulamaya başladı. Program kapsamında, Türkiye’de sayılı örneği bulunan 0-3 yaş arası çocuklar ve ailelerine yönelik park ve yeşil alanlar da tasarlanacak.

yapi.com.tr
İstanbul’da Çocuklar için Gelişim Destekleme Programı Başlatıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 0-3 yaş arası çocukların gelişimini desteklemek üzere ‘İstanbul95’ programını hayata geçirdi. 

Dünyada erken çocukluk gelişimi çalışmalarıyla tanınan Hollanda merkezli sivil toplum kuruluşu Bernard van Leer Vakfı (BvL) yürütücülüğünde Brezilya, Fildişi, Hindistan, Hollanda gibi çeşitli ülkelerde uygulanan program kapsamında, İstanbul genelinde ilk yıl toplam 1500 aileye hamilelikten başlamak üzere, doğum öncesi ve sonrası kaygılar, depresyon, beslenme, 0-3 yaş arasında çocukların bilişsel, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimi, aile-çocuk ilişkisinin önemi gibi pek çok konuda rehberlik hizmeti verilecek.

Programın, çevrimiçi gerçekleştirilen lansmanında konuşan İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Yavuz Saltık, program kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Saltık şunları söyledi:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni döneminde ‘Bu şehrin çocukları eşit olacak’ diye yola çıktık. İstanbul’u tam anlamıyla çocuk ve ebeveyn dostu bir şehir haline getirmek niyetindeyiz. Çalışmalarımızda özellikle, bilim insanlarının yıllardır önemini vurguladığı erken çocukluk dönemine odaklanıyoruz. 0-3 yaş çocuklar ve anne-babalarını destekleyen İstanbul95 programımızla, erken çocukluk dönemine yönelik çalışmalarımızı anne karnından itibaren başlatıyoruz. Bebek95 ebeveyn rehberliği ve HOP seyyar oyun parkları hizmetlerimizle çocukların sağlıkla, sevgiyle büyümesi için gerekli ortamı sunmaya destek oluyoruz.” 

İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Prof. Dr. Yasin Çağatay Seçkin ise şunları söyledi:

“Hepimiz, oyunun çocukluk döneminin en önemli işi olmasının yanı sıra, çocukların zihinsel ve bilişsel gelişimini destekleyen önemli bir araç olduğunu biliyoruz. Fakat, çocukluk döneminin başlangıcı, belki de en önemli dönemi olan 0-3 yaş arası çocuklar ile ailelerinin ihtiyaçlarını, kentlerimizde gerektiği kadar dikkate almıyoruz. İstanbul95 projesi kapsamında bir yılı aşkın bir süredir, İBB olarak, 0-3 yaş grubuna özel bir ilgi gösteriyor; İstanbul’a 3 yaşındaki bir çocuğun gözünden bakma refleksini edinmeye çalışıyoruz. Ve bu ilgi ve çalışmamız, sadece oyun parklarımızla sınırlı değil. Tüm kentsel açık alanlarımızı, her yaştaki çocuklarımıza göre tasarlamayı, çocuk ve kent etkileşimini en üst düzeyde gerçekleştirmeyi, bilgi ve becerilerini geliştirme sürecinin önemli bir aşaması olarak görüyoruz. Kent büyüdükçe çocuklar için ayrılan yerlerin azalması yaklaşımını tersine çevirmek için tüm yeşil alanlarımızı, bu bakışla ve katılımcı bir anlayışla tasarlamak ve inşa etmemizin zorunluluk olduğu inancındayız.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-cocuklar-icin-gelisim-destekleme-programi-baslatildi_183871.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!