Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Özel Gereksinimli Çocuklar...

Çocuklar için Daha İyi Bir Dünya Tasarlayacaklar

Çocuk ve mimarlık çalışmaları kapsamında birçok etkinlik gerçekleştiren Mimarlar Odası Ankara Şubesi, mimarlık günleri kapsamında daha iyi bir dünya tasarlamak için çocuk mimarlık atölyesi çalışmalarına başladı.

yapi.com.tr
Çocuklar için Daha İyi Bir Dünya Tasarlayacaklar

Mimarlar Odası Ankara Şubesi çocuk mimarlık çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda pek çok etkinlik yürüten Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Çocuk ve Mimarlık atölye çalışmalarına start verdi. Mimarlar ve mimarlık öğrencileri okullarda çocuklarla buluşmaya drama eğitimleri, çocuk gelişimi eğitimleri alarak hazırlanıyorlar. Mimarlık öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği çocuk ve mimarlık atölyeleri uluslararası mimarlar birliğinin belirlediği “daha iyi bir dünya tasarla” temasıyla çocuklarla çeşitli çalışmalar yapacak.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Çocuk ve mimarlık atölye hazırlıklarına başladık. Çocuklar için, çocuklar tarafından, çocuklarla birlikte daha iyi bir dünya tasarlamak için kolları sıvadık” dedi.

Candan, sözlerine şöyle devam etti: “Mimarlığın toplumla buluşması, kentin çevrenin ve doğanın çocukların ellerinde şekillenmesi ve aydınlık bir gelecek kurgulamanın yarının büyükleri olacak çocuklardan başlayacağını biliyoruz. Bu çalışmalar,çocukların yaratıcılıklarını özgür bırakarak, düş dünyalarından tasarımlar oluşturan çocuklar için kent ve çevre bilinci oluşturulması açısından büyük önem taşıyor. Çocuklar için, çocuklarla birlikte, çocuklar tarafından yürüttüğümüz tüm çalışmalarda, şiddetten uzak, barış dolu yaşanabilir çocuk dostu çevre ideali ile geleceğimizi örüyoruz.2016-2017 eğitim döneminde okullarda devam edecek 1000 mimar @1000 okulda  çalışması ile okul dışlarında mülteci çocuklarla birlikte projeler geliştireceğiz.”

“Kentlerimizin geleceği, Mimarlığın toplumsallaşması, Türkiye ve Dünya için yapılacak bir şeyler, her çocuğun gözlerindeki aydınlığın karanlığa teslim edilmemesi ile gerçekleşebilir” diyen Candan,atölye katılımcıların ilk toplantıda büyük keyif aldığını, drama çalışması ile çocuklarla kurulacak iletişimin dilinin oyun olduğunu söyledi.

İletişim dili olarak mimarlık

Mülteci çocuklarla yapılacak çalışmalarda mimarlığı bir iletişim dili olarak kullanacaklarını ifade eden  Candan “ Savaştan kaynaklı kentimizin zorunlu misafirleri mülteci çocukları ile kent ölçeğinde bir kaynaşma projesi hazırlıyoruz. Hiç bilmediğimiz bir dil karşısında, çocuklarla iletişim kurmada mimarlığında bir dil olarak kullanacağı yaklaşımıyla projeler geliştiriyoruz.  Çocukluk çağında mekan kültürü oluşuyor, çocukların duyarlılığı ve farkındalığı mimarlığın yaratıcı ve dönüştürücü gücüyle buluşarak inanılmaz bir enerji açığa çıkartıyor.Gönüllülerimiz çocuklarla buluşmak için öncesinde kapsamlı bir eğitim alıyorlar.Okullardan gelen talepleri karşılamaya çalışıyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cocuklar-icin-daha-iyi-bir-dunya-tasarlayacaklar_151466.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!