Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Özel Gereksinimli Çocuklar İçin Mobilya Tercihi

Klinik Çocuk Psikoloğu Yrd. Doç. Dr. Z. Deniz Aktan, özel gereksinimli çocukların oda seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

yapi.com.tr
Özel Gereksinimli Çocuklar İçin Mobilya Tercihi

Özel gereksinimli çocukları farklı gruba ayırmak önemli. Her çocuğun davranışına göre mobilya tercih etmek bu konudaki en önemli bir detay. Örneğin; Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan çocukların odaları tasarlanırken fiziksel olarak zarar görecekleri kazalara karşı, masa ve yatak kenarlarının korunaklı olması gerekirken, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocukların odalarında ise çocuğun dikkat sürecini uzatmak adına konsantrasyonuna zarar verecek oyuncak, süs eşyası, tablo gibi malzemelerin korunaklı dolaplarda olması gerekiyor.

Aslına bakarsanız tüm aileler, çocukları için en iyi odayı tasarlamak istiyor. Fakat özel gereksinimli çocuklar için mobilya seçimi diğer mobilya seçimlerinden daha önemli bir süreç. Çocukların kendine ve çevrelerine zarar verecek mobilya parçalarını odalarda bulundurmamak önemli. Peki, odaları böyle tasarlamazsak ne olur?

“Mobilyaların çocuğun yaşına uygun boyutta tasarlanması gerek”
 
Çilek için açıklamalarda bulunan Klinik Çocuk Psikoloğu Yrd. Doç. Dr. Z. Deniz Aktan şunlara dikkat çekiyor:

“İlk olarak nörolojik boyutta eksiklikleri olan çocuklara odaklanırsak, şüphesiz akla gelecek ilk grup Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan çocuklar olacaktır. Özellikle sosyal çevreyle olan ilişkileri konusunda çekimser olan ve ilişki kurmaya zorlandıklarında zaman zaman öfkelenen OSB’li çocukların odaları tasarlanırken bu özellikler göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin, fiziksel zarar görecekleri kazalara karşı, masa ve yatak kenarlarının korunaklı olmasının yanı sıra, kendisine ya da çevresine zarar verebilecek sert materyallerden üretilmiş portatif mobilya parçalarına (takıp çıkarılabilen) ürün tasarımlarında yer verilmemelidir. Diğer yandan özel eğitim sürecinde sahiplenme ve aidiyet becerilerinin geliştirilmesine katkı sunabilmesi için mobilyaların çocuğun yaşına uygun boyutta tasarlanması gerekir."

"Nörolojik eksiklikleri olan bir diğer grup olarak Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuklara odaklanırsak, bu grubun ihtiyaçlarının OSB grubundan kısmen farklılaştığı söylenebilir. Örneğin OSB grubunda açık raf ve dolaplar tercih edilirken, bu grupta dolapların kapaklı olması ve çocuğun dikkat sürecini uzatmak adına odasında konsantrasyonuna zarar verecek oyuncak, süs eşyası ve tablo gibi malzemelerin korunaklı dolaplarda olması oldukça önemli. DEHB’li çocuğun dikkat performansını arttırmak için özellikle çalışma masasında çok fazla ayrıntı olmaması ve sade bir şekilde dekore edilmesi gerekir”

"Yumuşak tonlar dikkat ve konsantrasyona olumlu etkide bulunuyor"

Her çocuğun eğitim ihtiyacı göz önünde bulundurularak, özellikle masanın gözü yormayacak şekilde gün ışığını arkadan almasının önemli olduğunu söyleyen Aktan, şunları ekliyor: “Zaman zaman hem OSB’li hem DEHB’li hem de Serebral Palsi (SP)’li çocukların eğitim sürecine bilgisayarlar ve tabletlerle katkı sunulması gerekebileceğinden, özellikle çocukların ekran ışığından olumsuz etkilenmemesi adına çalışma masasına yansıyacak doğal ışığın arkadan alınması gerekir. Bunun haricinde çocuğun ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılaması adına özellikle SP’li grubun dolap ve yatağının birbirine yakın olması, çocukların hayata entegre olma sürecine de katkı sunacaktır.

Özel gereksinimli çocukların odalarının renklerine gelince, her grup için geçerli olan yumuşak renk kullanımı oldukça önemli. Özellikle OSB’li çocukların canlı renklere dair takıntılara sahip olma olasılıkları göz önünde bulundurulunca, bu grupta yumuşak tonlarda boyanan oda ve benzer tonlarla dekore edilen mobilyaların olması çok önemli. DEHB’li çocuklar ve SP’li çocuklar için de dikkat ve konsantrasyon becerilerinde olumlu etkileri olduğu bilinen yumuşak tonlarla dekore edilen odalar hem günlük hayata hem de eğitim hayatına uyumları açısından büyük önem taşımakta.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/ozel-gereksinimli-cocuklar-icin-mobilya-tercihi_166452.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!