Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çocuklara 'yeşil miras' Bırakılıyor

Toroslar'da doğayı değiştirecek bir proje son aşamaya geldi. 2.5 milyar sedir ağacı tohumu helikopterle dağlara serpilecek. Adana ve Mersin

Radikalb>Toroslar'da doğayı değiştirecek bir proje son aşamaya geldi. 2.5 milyar sedir ağacı tohumu helikopterle dağlara serpilecek.

Adana ve Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, Toros Dağları'nın yüksek kesimlerine hayat vermek amacıyla 2.5 milyar sedir ağacı tohumunu toprakla buluşturacak.

Yaklaşık 3 trilyon liraya mal olacak Sedir Ekim Şenliği Projesi, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin katılımıyla gerçekleşecek. 9 Ekim'de beş helikopterle havadan yapılacak ekim Toros Dağları'na hayat verecek, dağların yüksek kesimlerindeki sarp kayalıklar yeşile bürünecek. Mersin Orman Bölge Müdürü Nihat Öz, Anamur ilçesine bağlı Abonoz Yaylası'nda sedir kozalaklarının kurutulduğu bölgede inceleme yaptı. 'Toroslara Hayat Veren Proje' kapsamında bir süre önce başlattıkları çalışmayla, dağ köylerinde yaşayan vatandaşlar tarafından para karşılığında bugüne kadar 1400 ton kozalak toplandığını belirten Öz, şöyle konuştu:


Görkemli tören hazırlığı
"Bu rakam, toplanması sürdürülen kozalaklarla 2 bin 500 tonu bulacak. Ekim çalışmaları ise görkemli bir törenle başlayacak. Torosların zirve bölgelerine üç helikopterle havadan tohum atılacak. Köylüler para karşılığında topladığı kozalakları belirli bölgelerdeki istasyonlara teslim ediyor. Bu çalışmayla doğayı rehabilite etmiş olacağız. Çevre ve gelecek için çok anlamlı bir çalışma. Geleceğe yatırım yaptığımıza inanıyorum" dedi. Öz, sorumluluk alanlarındaki 805 bin hektarlık ormanlık arazide 35 bin hektarı genç sedir olmak üzere toplam 140 bin hektarlık sedir ağacıyla kaplı orman bulunduğunu söyledi.

Adana Orman Bölge Müdürlüğü de, sedir ormanlarını rehabilitasyon projesi kapsamında 4 bin hektar arazide sedir tohumunu toprakla buluşturacak.

Köylünün kazancı 500 milyar
Feke, Saimbeyli, Aladağ, Kozan ve Karaisalı ilçelerindeki köylülerin topladığı kozalaklardan elde edilen tohumlar, Mersin'deki etkinlikle birlikte aynı gün havadan doğaya serpilecek. Adana Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, bu çalışmayla ormanlar rehabilite edilirken, orman köylüsüne de 500 milyar lira kaynak aktarıldığını söyledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/cocuklara-yesil-miras-birakiliyor_18664.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!