Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çok Konuşulacak Rapor: İşte Kirliliğin Nedeni

İzmir’de büyük tartışmalara neden olan, Büyük Kanal Projesi’ndeki tıkanıklığın sebebi belli oldu. Uzun süredir kanal içinde çalışan belediye yetkilileri ve taşeron şirket yetkilileri konuyla ilgili raporu sundu. Raporda, Konak Tüneli ve viyadük ayakları inşaatı sırasında bağlantı borularının zarar gördüğü ifade edildi.

yapi.com.tr
Çok Konuşulacak Rapor: İşte Kirliliğin Nedeni

İzmir’in en çok konuşulan konuları arasında yer alan Büyük Kanal Projesi’ndeki tıkanıklık, kanalizasyonun Körfez’e deşarj edilmesi ve ardından Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ceza kesmesi gibi konularla gündeme gelen çevre sorunun sebebi bulundu. Ege'de Son Söz'ün haberine göre, İZSU Genel Müdürlüğü’nün ihaleye çıkarak temizliğine başladığı kanaldaki tıkanıklığın Konak Tünel İnşaatı ve bağlantı yolu viyadük inşaatı olduğu tespit edildi.

Rapor sunuldu

Taşeron şirket yetkilileri ve İZSU Genel Müdürlüğü personeli, kanal içinde tıkanıklığa neden olan malzemeleri inceledi. Büyük Kanal’a Gaziemir, Buca ve Karabağlar Bölgesi’nden gelen atıkları getiren bağlantı hattının Yeşildere’de delindiği tespit edildi. Viyadükayakları inşaatının bulunduğu yerde dere içinde askeri bölgeye yakın alanda kanalın duvarlarının parçalandığı gözlenirken bağlantı borularının da kırıldığı dile getirildi. Yeşildere’de derenin tabanından giden bağlantı borusundan giren kum, çakıl ve toprak gibi malzemelerin ana hatta kadar ulaştığı, Konak, Çankaya-Basmane Bölgesi’nde tıkanıklığa neden olduğu belirtildi.

Ayrıca Konak Tüneli İnşaatı’ndan çıkan çamurlu toprağın yağmur suyu kanalına akıtıldığı, bunun da tıkanıklığa neden olduğu belirtildi. İZSU Genel Müdürlüğü yetkililerinin imzaladığı rapor Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na sunuldu.

“Denize akan lağımlara bakın" demişti

Geçtiğimiz aylarda İzmir’e gelen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Körfez’e akan lağım suları nedeniyle sert eleştirilerde bulunmuştu. Kanaldaki temizlik çalışmalarının henüz başlamadığı dönemde açıklamalar yapan Yıldırım ‘Kanalı Konak Tüneli’nin viyadük ayakları inşaatı tıkamış olabilir mi?’ sorusu üzerine, “Bakın bizim bir Konak Tüneli var. Bugün bir gazetede gördüm. Orada belediyenin, tıkanıklığın nedenini araştırdığı yazıyordu. Tünelin viyadük ayakları inşaatı nedeniyle sorun oluşmuş. Siz denize akan lağımlara bakın. Oradaki viyadük ayaklarında sorun arayıncaya kadar önünüze bakın. Kusura bakmasınlar. Hiç kimse İzmir’e hikaye anlatmakla bu işin arkasının geleceğini düşünmesin. Konak Tüneli orada! İki taraftan çalışmaları yapılıyor. İzmir’in Körfezi’ni Yeşildere’ye bağlıyoruz. Neler çektim! Aman ne zorluklar, ne itirazlar. Böyle bir şey olur mu ya… Bizim kabahatimiz ne kardeşim? Biz İzmir’in ulaşımını, çehresini değiştirmek için çalışıyoruz. Bu mu bizim suçumuz? Ama artık dirençleri kırıldı. İnat murattır. Bildiğinizi yapacaksınız. Biz eğer bir şeye inanmışsak onun peşini bırakmayız” açıklamasını yapmıştı.

Rivayet muhtelif olunca

Başkan Aziz Kocaoğlu da, “Bir rivayet muhtelif olunca söylenecek çok söz var. Ama bize bu konuda gelen bir somut bilgi yok. Nereden nasıl tıkandı. Bu sene yağmurların çok yoğun olması konusu var. Oradan da olabilir. Onu inceleme sonucunda göreceğiz. Hattı temizliyoruz. Temizlediğimizde malzeme çamur mu, kum mu dolmuş. İçerisindeki izolasyon maddesi mi doldurmuş, bunu göreceğiz. Rapor çıkacak. Orası nedeniyle olmuş da olabilir. Eğer Hilal İstasyonu’na kazılan kazık varsa onu da göreceğiz. Ki böyle bir şey olduğunu düşünmüyorum” demişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cok-konusulacak-rapor-iste-kirliligin-nedeni_108360.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!