Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çöl Pazarında Prefabrik Yapı İmzası

Başkent Aşkabat'ın yaklaşık 20 kilometre kuzeyinde yer alan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından 16 Şubat 2011 tarihinde hizmete açılan Çöl Pazarı'nın yaklaşık 7 bin 500 metrekarelik sergileme ünitelerinin üretimini ve montajını Prefabrik Yapı A.Ş. gerçekleştirdi.

yapi.com.tr
Çöl Pazarında Prefabrik Yapı İmzası

Başkent Aşkabat'ın yaklaşık 20 kilometre kuzeyinde yer alan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından 16 Şubat 2011 tarihinde hizmete açılan Çöl Pazarı'nın yaklaşık 7 bin 500 metrekarelik sergileme ünitelerinin üretimini ve montajını Prefabrik Yapı A.Ş. gerçekleştirdi. Hafif çelik binaların montajında taşyünü yalıtım ile A-1 sınıfı yanmaz özelliklere sahip fibercement kaplama malzemeleri kullanıldı.

Genç Çelikler İnşaat tarafından yaklaşık 152 milyon dolara inşa edilen Çöl Pazarı (yeni adıyla Altın Asır Doğu Pazarı), toplam 1 milyon metrekare alandan oluşuyor. Altın Asır Doğu Pazarı'nda irili-ufaklı 2 bin 56 dükkan ve 16 bölümde 5 binin üzerinde tezgah bulunuyor. Yaklaşık 32 ayda tamamlanan dev ticaret kompleksinde 220 bin metrekarelik bölümü dükkanlar, 270 bin metrekarelik bölümü ise otopark ve yollar oluşturuyor. Proje kapsamında 1 idari bina, 1 otel, 2 adet iş merkezi, dev bir otoparkın yanısıra modern bir mezbaha, çok sayıda lokanta ve kafeterya, bankalar, laboratuvar, sağlık merkezi, eczane, polis merkezi de halka hizmet vermeye başladı. Aşkabat'ın tüm et ihtiyacını karşılayacak 21 bin 400 metrekarelik dev mezbahanın tamamı ise Türkiye’de imal edildi.Farklı sektörlerden ürünlerin satılacağı ve yabancı turistlerin de büyük ilgisini çeken pazarda tekstil, elektronik, halı, altın, mobilya, mutfak ve ev gereçleri, beyaz eşya, tarım ürünleri, gıda, meyve-sebze, et-balık ürünleri ile oto pazarları yer alacak. Ayrıca pazar için soğuk hava depoları ile birlikte yük araçları için özel otopark ve depolar da inşa edildi.

Türkmenistan’da ticaretin kalbinin attığı ve 200 yıllık geçmişiyle tarihi bir simge olma özelliğine sahip Çöl Pazarı, her ay 1 milyon kişinin ziyaret ettiği bölgenin en büyük ticaret merkezi konumunda bulunuyor. Eski yerinde, yani çölün ortasında, haftada sadece 2 gün açık olan ve mesai saatleri tamamen çöl ikliminin sürprizlerine göre değişen ve aylık yaklaşık 1 milyon kişinin ziyaret ettiği Çöl Pazarı, yeni yerinde artık haftada 7 gün açık olacak.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/col-pazarinda-prefabrik-yapi-imzasi_86412.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!