Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Coney Island'daki New York Akvaryumu İçin Üç Dizayn

New York Akvaryumu’nun dış yapısının yeniden dizayn edilmesi için yarışan adaylar arasından seçilen üç finalist açıklandı.

yapi.com.tr
Coney Island'daki New York Akvaryumu İçin Üç Dizayn WRT'nin tasarımı

New York Akvaryumu’nun dış yapısının yeniden dizayn edilmesi için yarışan adaylar arasından seçilen üç finalist açıklandı. New York Akvaryum’u 1957 yılında Coney Island’da yeniden açıldığından beri ilk defa bu kadar büyük bir tasarım değişikliği geçirecek..

Şehrin Ekonomik Gelişim Kuruluşu’nun (Economic Development Corporation) ve Doğal Yaşamı Koruma Örgütü’nün (Wildlife Conservation Society) organize ettiği yarışmada, WRT, Smith-Miller & Hawkinson Architects ve Weisz & Yoes Architecture ortaklığıyla West 8 firmalarının dizaynları, yarışma çağrılarının başladığı Haziran ayından beri katılan 25 proje arasından seçildi.

Weisz & Yoes Architecture'ın tasarımı

Gelişim Kuruluşu’nun geçici başkanı Joshua J. Sirefman, halka ait olan bu akvaryumu 21. yüzyıla uygun bir enstitü haline dönüştürmek istediklerini belirtti. 1891 ile 1941 yılları arasında Manhattan adasının alt kısmında bulunan akvaryum, 1957’den beri Coney Island’da yılda yaklaşık 750.000 ziyaretçiye kapılarını açıyor.

Yetkililer tarafından seçilen üç finalistin projelerindeki ortak nokta, hepsinin projelerini fosforlu boya ya da güneş enerjisi ile çalışan aydınlatma kullanılarak çevreye karşı duyarlı bir anlayışla yapmış olmaları.

The Smith-Miller and Hawkinson firmasının dizaynında şu an akvaryum ile okyanus kıyısındaki yürüme şeridinin arasında varolan duvar yerine birkaç yerden yürüme şeridine açılan bir dalgakıran var. Bir diğer finalist olan West 8 ve Weisz & Yoes firmasının dizaynında ise akvaryum önündeki park alanının bir kısmı, yapılacak olan kumullar ile kapatılıyor.

The Smith-Miller and Hawkinson'un tasarımı
West 8 firmasından Jerry van Eyck yapmış olduğu açıklamada, insanların akvaryuma giderlerken, eskiden olduğu gibi kumsala gidiyorlarmış havasının verilmesinin önemli oluğunu söylüyor. Son finalist olan WRT firmasının dizaynı ise ışıldayan dev bir denizanası.

Bu üç dizaynın da New York Akvaryumu’nu unutulmaz bir hale getireceği yetkililerin ve halkın ortak görüşü. Yetkililere göre Coney Island’ın yeniden yapılandırılması için öncelikli olarak akvaryumun yeniden dizayn edilip, şehrin oluşturulacak yeni görüntüsüne entegre olacak bir hale getirilmesi çok önemli. Bu yeniden yapılandırma aşamasında yetkililer, akvaryumun Coney Island için kilit nokta olduğu görüşünde birleşiyorlar.


Akvaryum Müdürü Paul Boyle, Coney Island’daki akvaryumun Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski akvaryum olduğunu ve akvaryumun yeni ifade şeklinin adını daha çok duyurabilmesi açısından çok önemli olduğunu belirtti. Boyle, bu yeni dizaynıyla akvaryumun, Coney Island’ı geleceğe taşıyacağını söyledi.

Orjinal metni okumak için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/coney-islanddaki-new-york-akvaryumu-icin-uc-dizayn_48843.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!