Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Contemporary İstanbul 2009"u 52 Bin Kişi Gezdi

Yerli ve yabancı sanatsever ve yatırımcıları İstanbul'da bir araya getiren "Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Etkinliği"ni 52 bin kişi gezdi, sergilenen eserlerin yüzde 68'i satıldı.

CNN Türk
"Contemporary İstanbul 2009"u 52 Bin Kişi Gezdi

Yerli ve yabancı sanatsever ve yatırımcıları İstanbul'da bir araya getiren "Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Etkinliği"ni 52 bin kişi gezdi, sergilenen eserlerin yüzde 68'i satıldı.
    
Akbank Private Banking ana sponsorluğunda bu yıl dördüncüsü düzenlenen etkinlik, 307 sanatçı ve 73 galerinin katılımıyla 3-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştirildi. Etkinlik süresince toplam 52 bin sanatsever "Contemporary İstanbul 2009"u ziyaret etti. Yerli ve yabancı koleksiyonerlerin büyük ilgi gösterdiği etkinlikte, 2 ve 3 Aralık tarihlerinde galeriler ortalama 5-6 milyon dolar değerinde sanat eseri satışı gerçekleştirdi.

Bu yıl galerilerin satış oranı yüzde 68'e ulaştı. "Contemporary İstanbul"u geçen yıl 48 bin kişi ziyaret ederken, sergilenen eserlerin yüzde 56'sı satılmıştı. Etkinlikte, Bedri Baykam'ın 1987'de yaptığı önemli eserlerinden biri olan "This Has Been Done Before" 2 milyon dolara satışa sunuldu.

Geçtiğimiz günlerde 2,2 milyon liraya satılan Burhan Doğançay'ın "Mavi Senfoni" adlı eseri de etkinlik süresince sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

"Contemporary İstanbul"da bu yıl Suriye çağdaş sanatı sanatseverlerle buluştu. Suriye çağdaş sanat eserleri "Art from Syria" başlığı altında her yıl yeni ülkelerin katılımıyla tekrarlanması planlanan "Yeni Ufuklar/New Horizons" bölümünde sergilendi.

Berlin ve İstanbul'un "Kardeş şehir" olmalarının 20. yılının anısına Berlin Galericiler Derneği ile yapılan işbirliği sonucu Alman galerileri ve koleksiyonerlerinin katılımıyla "Art From Berlin"e ayrılan alanda Alman çağdaş sanatının ilgi çekici örnekleri sanatseverlere sunuldu.

"Contemporary İstanbul 2009", aralarında Pera Müzesi, Sabancı Müzesi, Akbank Sanat, İstanbul Modern Müzesi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve Doğançay Müzesi'nin de bulunduğu 12 sanat kurumunu sanatseverlerle buluşturdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/contemporary-istanbul-2009u-52-bin-kisi-gezdi_74823.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!