Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çöp Bertaraf Tesisi Buca'ya Kurulacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 'son dönemece girdik' dediği çöp bertaraf edilmesine ilişkin projenin hayata geçirileceği alan tartışma yarattı. Uzun uğraşlar sonucunda çöp bertaraf tesisinin yerini büyük ölçüde netleştiren Büyükşehir Belediyesi, Bornova Gökdere köyünün üst kısmında, Buca ilçesi Kaynaklar köyü sınırları içinde

Yeni Asır Gazetesi
Çöp Bertaraf Tesisi Buca'ya Kurulacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 'son dönemece girdik' dediği çöp bertaraf edilmesine ilişkin projenin hayata geçirileceği alan tartışma yarattı. Uzun uğraşlar sonucunda çöp bertaraf tesisinin yerini büyük ölçüde netleştiren Büyükşehir Belediyesi, Bornova Gökdere köyünün üst kısmında, Buca ilçesi Kaynaklar köyü sınırları içinde kalan 24 hektarlık alanda karar kıldı.

İpler gerildi

Ancak, tesisin kurulacağı yer için Buca Belediyesi ile Büyükşehir arasında iplerin gerilmesine neden oldu. Tesisin kurulmasının düşünüldüğü yerin bir doğa harikası olduğunu belirten Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, böyle bir tesisi kesinlikle ilçelerinde istemediklerini belirterek, "Böyle güzel bir yere çöp tesisi kurulur mu? Ben bu tesisi kurdurtmam" dedi. Eğer, Tatı'nın itirazı kabul edilmez ve tesis Buca'ya kurulursa, Büyükşehir Belediyesi, Harmandalı Çöplüğü'nü kapatacak ve Buca'daki söz konusu alana katı atık bertaraf tesisi kuracak. İzmir'in günlük 3 bin tonu bulan çöpü de buraya gelecek. Ekonomiye geri kazandırılabilecek çöpler ayrıştırılırken geri kalanları ise, bu tesiste yakılarak bertaraf edilecek. Bertaraf sırasında ortaya çıkan enerji ile elektrik üretilecek.

Tesisin kurulması öngörülen alanın bir bölümünün doğal SİT alanı olması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi'nin konuyu geçtiğimiz hafta İzmir 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun gündemine taşıdığını ifade eden Tatı, kendisinin de bu kararı Başkan Aziz Kocaoğlu'ndan değil, söz konusu kurul toplantısına katılan belediye bürokratlarından öğrendiğini ifade etti. Yer belirleme işleminin kendisinden habersiz olarak gerçekleştirilmesine isyan eden Tatı, "Bugüne kadar tesisin Buca'ya kurulacağına ilişkin ne Başkan Kocaoğlu ne de bürokratları tarafından bize bilgi verilmedi. Eğer bu tesis burada kurulursa hem doğa yok olacak hem de ilçenin havası tesisten yayılan koku ile mahvolacak" dedi.

Tesisin kurulmak istendiği alanın sadece Buca'nın değil İzmir'i en gözde alanı olan Nif Dağı'nın eteklerinde muazzam doğa harikası bir yer olduğuna dikkat çeken Tatı, "Böyle havası mükemmel bir alanda yeşil ve ağaçları korumak gerekirken böyle bir kararla karşılaşmak Buca Belediye Başkanı olarak beni üzdü. Kendinizi benim yerime koyun. Siz başkan olsanız böyle bir karar karşısında ne yapardınız?" diye konuştu.

Buca'da yaşayan 600 bin kişinin 29 Mart yerel seçimlerinde anahtarı Buca Belediye Başkanı olarak kendisine verdiğini ifade eden Tatı, şöyle konuştu: "Böyle bir şey düşünüyorlar ve bize bilgi vermiyorlar. Buca'da 600 bin kişi anahtarı bana vermiş. Bu asla kabul edilemez. Bir Bucalı olarak böyle bir şeyi asla kabul edemem. Bizim bunca yıldan sonra beklediğimiz yatırım çöp bertaraf tesisi değil. İzmir'in çöpünü temizleme yatırımı değil. Daha başka yatırımlar bekliyoruz" dedi.

Şirinyer pazaryerine yatırım yapılmasını beklerken böyle bir şeyle karşılaştıklarını ifade eden Başkan Tatı, "Biz ilçede yollarımızın yapılmasını isterken böyle bir manzara ile karşılaşıyoruz. Bizim katı atık bertaraf tesisine değil alışveriş merkezlerine, kapalı pazaryerlerine, fuar alanlarına, sinemalara ihtiyacımız var. Buca'nın çıkarları için kimseyle küsmem ama herkesle de bunun kavgasını yaparım" dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/cop-bertaraf-tesisi-bucaya-kurulacak-_75002.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!