Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çöp İhalesinden Kötü Kokular Geliyor

AKP’li Ümraniye Belediyesi’nin 2006 yılı çöp ihalesi, Başbakan Erdoğan’ın dünürü olan Belediye Başkanı Hasan Can’a yakınlığı ile bilinen Özkartallar Şirketi’ne, evrakta sahtecilik yapılarak olmayan araca sahipmiş gibi gösterilerek verildi. Toplam 45.5 milyon YTL tutarındaki ihalenin teknik şartnamesinde istenen araçlar belirtilirken bu araçlar

Cumhuriyet Gazetesi
Çöp İhalesinden Kötü Kokular Geliyor

AKP’li Ümraniye Belediyesi’nin 2006 yılı çöp ihalesi, Başbakan Erdoğan’ın dünürü olan Belediye Başkanı Hasan Can’a yakınlığı ile bilinen Özkartallar Şirketi’ne, evrakta sahtecilik yapılarak olmayan araca sahipmiş gibi gösterilerek verildi. Toplam 45.5 milyon YTL tutarındaki ihalenin teknik şartnamesinde istenen araçlar belirtilirken bu araçlar arasında özellikle bir adet konteyner yıkama, bir adet de 4 metreküp yol yıkama aracının müteahhit malı olması zorunluluğu belirtiliyor. Bu araçların müteahhite ait olduğunu gösteren demirbaş defteri ya da araç ruhsatlarının noterden onaylı olması isteniyor.

Özkartallar Şirketi’nin araç listesi, diğer evrakların aksine noter onayı yerine şirketin mali müşavirinin onayını taşıyor. Şirket araç listesini mali müşaviri Vedat Miröz’e onaylatırken mini süpürme aracının başına “Yol yıkama” ibaresi eklenerek yasaya karşı hile-i şeriye yapılmış. Trafikte “Yol yıkama ve mini süpürme aracı” diye bir araca rastlanmıyor. Kaldı ki yol yıkama aracından İstanbul’da sadece iki tane bulunduğu ve bunlardan birinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, diğerinin de Beyoğlu Belediyesi’ne ait olduğu biliniyor. Bu hileye rağmen Özkartallar Şirketi’nin ihale başvurusu kabul ediliyor ve ihale en düşük teklifi sunan bu şirkete veriliyor.

Aynı araçlar listelenmiş

İhale komisyonuna sunulan listenin 115. sırasında yer alan 34 05 13934 no’lu RAVO marka yol yıkama ve süpürme aracı olarak gösterilen aracın, aslında listenin 84, 86 ve 87 sırasında yer alan 34 2005 7796 HAKO Mini Süpürme Mak Model 2005 240 LT (Üstyapı M), 34 2005 7794 HAKO Mini Süpürme Mak. Model 2005 240 LT. (Üst yapı M) ve 34 05 13986 AZURA Mini Süpürme Mak. Model 2005 2.2 metreküp araçların aynısı olduğu, ayrıca Ocak-Aralık 2007 tarihleri arasında hakedişleri yapılan işler listesinin 30-31. sıralarında yer alan konteyner yıkama aracı ile yol yıkama aracının yer almadığı görülüyor.

Komisyona yanlış evrak sunan ve bu evraktaki bilgilerin yanlış veya doğruluğunu araştırmayan komisyon üyeleri ile ihaleye onay verenlerin 4734 sayılı kanunun 10. maddesine göre bilerek ve kasten suç işledikleri ortaya çıkıyor. Bu konuda belediye yönetimini uyaran ihale komisyonu üyeleri ve kontrolörler hemen azledilip yerlerine yenileri atanıyor. Ümraniye Belediyesi’nde çöp ihalesi için 06.07.2006 tarihinde oluşturulan ihale komisyonunda asil ve yedek üyelerin listesi onaya sunuluyor.

Ne asiller ne de yedekler arasında

Başkan Yardımcısı ve Temizlik İşleri Müdürü tarafından onaylanan listede asil üyeler arasında yer alan Hüseyin Türk, ihale komisyonundan çıkarılıyor. Yerine ne asiller arasında ne de yedekler arasında ismi olmayan Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Faysal Şansi getiriliyor ve ihale tutunaklarını imzalıyor. Komisyon kararına imza atanlar arasındaki İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Mesut Özdemir de ihaleden sonra Başkan Yardımcılığı’na terfi ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cop-ihalesinden-kotu-kokular-geliyor_63068.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!