Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Çöpler Altın Madeninin İzinleri İptal Edilmeli”

TMMOB’nun İliç’te; kapasite artırımına karşı açtığı davada çıkan yürütmeyi durdurma kararını değerlendiren TMMOB Genel Başkan Emin Koramaz, "Yürütmeyi durdurma kararları yetmez, verilmiş bütün ÇED ve işletme izinleri iptal edilmeli" dedi.

yapi.com.tr
“Çöpler Altın Madeninin İzinleri İptal Edilmeli” (Fotoğraf: AA)

Erzincan İliç’teki Çöpler Altın Madeni’nde siyanürlü liç yığınının kaymasıyla toprak altında kalan 9 işçiye 22 gündür ulaşılamadı. TMMOB’nun İliç’te; kapasite artırımına karşı, Anagold Madencilik ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na açtığı davada, Erzincan İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı.

BirGün’de yer alan habere göre; kararı değerlendiren TMMOB Genel Başkan Emin Koramaz "İliç’te yürütmeyi durdurma kararları yetmez, verilmiş bütün ÇED ve işletme izinleri iptal edilmeli, tüm sorumlular yargı karşısında hesap vermeli, işletme derhal kapatılmadır." dedi.

Genel Sekreter Dersim Gül ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın mahkemeden bilgileri gizlediğini iddia ederek, "Mahkeme ön bilirkişi değerlendirilmesini ve Çevre İzin Lisansı’nın iptal işlemine dayanak olan bilgi değerlendirme ve belgeleri istiyor. Bakanlık bu bilgileri paylaşmıyor. Şu an Erzincan İliç’te altın madeninde yürütme durmuş durumda. Yürütmeyi durdurma kararını vermenin uygulama bakımından herhangi bir karşılığı yok. Bütün ruhsatların iptal edilmesi gerekiyor." diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/copler-altin-madeninin-izinleri-iptal-edilmeli_202016.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!