Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Kütahya'da Çöpten Elektrik...

Çöpteki Atıklardan Elektrik Üretecekler

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bitkisel ve hayvansal atıklardan enerji elde edilmesine yönelik TÜBİTAK'la yürütülen çalışmaların nisan ayında tamamlanacağını bildirdi. Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, enerji sorununa çözüm bulunması amacıyla sürdürülen çalışmalar kapsamında, yenilenebilir kaynakların kullanılması yönünde

yapi.com.tr / AA
Çöpteki Atıklardan Elektrik Üretecekler

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bitkisel ve hayvansal atıklardan enerji elde edilmesine yönelik TÜBİTAK'la yürütülen çalışmaların nisan ayında tamamlanacağını bildirdi. Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, enerji sorununa çözüm bulunması amacıyla sürdürülen çalışmalar kapsamında, yenilenebilir kaynakların kullanılması yönünde çalışıldığı belirtildi.

‘TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma Projelerini Destekleme Programı’ kapsamında hazırlanan ‘Bitkisel ve Hayvansal Atıklardan Biyogaz Eldesi ve Entegre Enerji Üretim Sistemlerinde Kullanımı’ projesinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin müşteri kurum olarak yer aldığı belirtilen açıklamada, ''TÜBİTAK'la yürütülen bitkisel ve hayvansal atıklardan enerji elde edilmesi projesi Nisan ayında tamamlanıyor'' denildi.

Açıklamada, projeyle bitkisel ve hayvansal atıklardan elde edilecek yenilenebilir enerjiyle Kocaeli'deki 600 hanenin bir yıllık elektriğinin karşılanacağı vurgulandı. Projeyle hem atıkların bertaraf edileceği hem de çevre kirliliğinin önleneceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Projeyle Kocaeli'deki çim, hal atığı, işkembe, tavuk gübresi ve büyükbaş hayvan gübresi gibi bitkisel ve hayvansal atıklar İZAYDAŞ'ta oluşturulan biyogaz tesislerinde tutulacak. Bu atıkların oluşturacağı biyogaz ile elde edilecek elektriğin bir kısmı tesisin çalışmasında diğer kısmı da şebekeye verilerek hanelerde kullanılacak. Saatte 350 kilovat elektrik üretecek olan tesis yılda 2 milyon kilovat kapasiteye ulaşacak''.

http://www.yapi.com.tr/haberler/copteki-atiklardan-elektrik-uretecekler_86031.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!