Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çöpten Elektrik Üretecekler

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraki İzmit Atık ve Atıkları Arıtma, Yakma ve Değerlendirme AŞ'nin (İZAYDAŞ) evsel atık depolama alanlarından çıkan metan gazını yakarak elektrik üreteceği bildirildi.

Radikal Gazetesi
Çöpten Elektrik Üretecekler

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Kocaeli Büyükşehir Belediye iştiraklerinden İZAYDAŞ'ın sürdürülebilir çevre ve sağlıklı toplum için etkin uygulamalar üretmeye devam ettiği ifade edildi.

Bunlar arasında yer alan evsel atıklardan elektrik enerjisi üretecek projenin yakında hayata geçirileceği belirtilen açıklamada, projeyle hem atıklardan çıkan zararlı gazların atmosfere yayılmasının engelleneceği hem de elektrik üretileceği vurgulandı.

İZAYDAŞ'a ait düzenli depolama alanlarına getirilen evsel atıklardan oluşan metan gazının yakılmasıyla oluşturulacak çalışma için gerekli alt yapı çalışmalarının titizlikle devam ettiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Proje evsel atıkların sıkışmasından sonra oluşan metan gazının çöp alanın içine belli aralıklarla yerleştirilen borularla ana arterde toplanarak yakılmasıyla çalışıyor. 2012 yılının ilk çeyreğinde devreye geçirilmesi planlanan çalışmada, kurulan motorlama sistemiyle yanan metan gazı elektriğe dönüştürülüyor. Bu şekilde sera gazı salınımları azaltılıp çevre ve insan sağlığını tehdit eden gazların atmosfere gitmeden toplanarak bertarafı sağlanılıyor. Renksiz, kokusuz, zehirleyici olmayan yanıcı bir gaz olan metan gazından 16 sene boyunca 133 milyon kilovat elektrik enerjisi üretimi hedefleniyor. Yanma ve patlama tehlikesi içeren metan gazından elde edilen bu enerji miktarı, 500 konutun yıllık elektrik enerjisini karşılar nitelikte.”

“Çevre ve insan sağlığı için önemli”

Yakıt masrafının olmaması ve yüksek kapasite verimliliği açısından diğer teknolojilere kıyaslandığında daha ekonomik olan projenin atmosfere çıkan zararlı gazların sera etkisi oluşturmasının minimize edilmesini de sağlayacağına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Bu gazların toplanıp bertaraf edilmesiyle atmosfere 750 bin ila 1 milyon ton karbondioksit salınımı da engellenmiş olacak.

Patlayıcı olmasının yanında molekül bazda karbondioksitten 20 kez daha güçlü bir potansiyele sahip olan metan gazının küresel ısınma üzerindeki olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi sağlanacak. Ayrıca bu tür tesislerin ülkeye getirdiği başka bir avantaj da Kyoto Protokolü çerçevesinde, ortaya çıkan karbon emisyonu karşılığı 'karbon kredisi' kazanılması olacak.”

ETİKETLER: yeşil kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/copten-elektrik-uretecekler_88797.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!