Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yunanistan Çöpten Para Kazanacak

Yunan belediyelerinin başlıca sorunlarından biri çöpler. Almanya'nın yardımı ile Yunanistan'ın pek çok kentinde etkili çöp arıtma sistemi oluşturulması planlanıyor. Belediyelerin bu yolla para bile kazanabileceği belirtiliyor. Yunanistan bu konuda Almanya'nın deneyimlerinden yararlanmak istiyor.

yapi.com.tr
Yunanistan Çöpten Para Kazanacak

Kentinde giderek büyüyen çöp sorununa çözüm arayan Tripoliçe Belediye Başkanı Yannis Smirniotis “Çöpü aşırı maliyetlere arıtıyoruz. Aslında bu işten para kazanabiliriz. Biz ise çöpün yok edilmesi için kaynak ayırıyoruz“ diyor. Tripoliçe'de olduğu gibi Yunanistan katı atık deponi alanlarıyla dolu. Çöplerden para kazanma fikri ise şu sıra gündemde. Yunanistan çöplerin arıtılması konusunda Almanya ile iş birliğine hazırlanıyor.

Deneyim paylaşımı

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in görevlendirdiği Alman müsteşar Hans Joachim Fuchtel yeni sistemin tanıtımına Girit adasından başladı. Fuchtel "30 yıl önce Almanya'da da çöplerin en etkili şekilde nasıl yok edilebileceğine dair yöntemler arandı. Bunun nasıl olacağını bulana kadar bir sürü para harcandı. Neden bir başka ülkenin belediyesi deneyimlerimizden yararlanmasın ki!" diyor.

Gerhard Bauer katı atıkların ayrıştırılması konusunda uzman. Baden Württemberg Eyaleti'nde çöplerin arıtımı tesislerinin yeniden tasarlanması çalışmalarına katıldı. Alman mühendis Gerhard Bauer Yunanistan'da da eğitim veriyor ve bilgilendirme çalışmaları yapıyor.

Bauer Yunan belediyelerinin Almanların deneyimlerinden yararlanabileceğini söylüyor:

“Çöplerin arıtılması çok yönlü bir konu. Başta çöp vergilerinin artırılması konusu var. Ayrıca benim edindiğim deneyim oradaki belediyelerde uygulanan sistemin daha az çöp üretilmesini teşvik etmediği. Yani iki nokta var: Katı atıkların ayrıştırılması kadar çöp üretimini mümkün olduğu kadar azaltmak da önemli. Yunanistan'da bu konuda eksiklikler var. Oluşturulan katı atık deponileri de Almanya'dan farklı yapılandırılmış.“

 Çöp vergisinden kazanç

Evlerdeki çöpler cam, kağıt, plastik ve gıda atıkları diye ayrılarak her biri ayrı çöp kutularına atılıyor. Geriye kalanlar da standart çöp konteynerlarına atılıyor. Böylece katı atıklar farklı konteynerlara atıldıklarında geri kazanılabiliyor. Bir hanede standart çöp kutuları ne kadar az olursa çöp vergileri de o kadar azalıyor. Almanya'da bu yolla vatandaşların çöpleri ayırmaya özen göstermesi teşvik ediliyor. Aynı yöntem Yunanistan için de ilginç olabilir.

Kavala Belediye Başkanı Kostas Simitzis krize rağmen AB'nin teşvik fonlarıyla bu sistemin oturtulmasının mümkün olduğunu belirtiyor. Kostas Simitzis'in esas kaygısı, zaten yaşam sıkıntısı çeken halkın bu tür projelere tepki göstermesi: “Özellikle bu konuda Almanların tavsiyelerine ihtiyacımız var. Almanya'daki belediyeler vatandaşların böyle bir sistemi benimsemesini nasıl sağladılar. bu konuda yardım etmemeliler.“

http://www.yapi.com.tr/haberler/yunanistan-copten-para-kazanacak_102159.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!