Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çöpünü Sevdiğimin New York'u!

'Çöp satıcısı' Justin Gignac, New York'un çöpünü toplayıp şeffaf bir 'küp'e yerleştirerek ortaya çıkan küpleri 9 yılda binlerce meraklıya sattı. Kullanılmış bir kâğıt bardak, eski bir tiyatro bileti, bir metro kartı ve bir sigara izmariti sizce ne kadar eder? Cevabınız 'beş para etmez' ise yanılıyorsunuz.

Zaman Pazar
Çöpünü Sevdiğimin New York'u!

New Yorklu sanatçı Justin Gignac, çöpten topladığı ve çoğumuz için 'çöp' olması dışında anlamı olmayan bu nesneleri paketleyerek, 50 ila 100 dolara satıyor. Gignac, kendi tanımlamasıyla 'çöp satıcısı', New York'un çöpünü toplayıp şeffaf bir 'küp'e yerleştirerek ortaya çıkan eserleri 9 yılda binlerce meraklıya sattı.

29 ülkede alıcısı bulunan 'sanat eserleri'nden bugüne kadar bin 300 adet satan Gignac'ın hikâyesi 2001'de üniversite öğrencisiyken başlamış. Bir arkadaşıyla tartışırken 'paketleme' fikrinin çok önemli olduğunu iddia eden Gignac, "Değersiz bir ürünü paketleyerek birilerini bunu almaya ikna etmek asıl amacımdı." diye konuşuyor.

Gignac, şehri gezmeye gelen turistlerin eserlerine yoğun ilgi gösterdiğini söylüyor. Daha çok kendi mahallesinde çöp toplayan Gignac'ın bu konuda bir dizi de kriteri var. Akan, kokan, ıslak ürünleri toplamıyor. Daha çok kişiye özel ürünler ilgisini çekiyor. Yırtık bir sinema bileti ya da eski bir fotoğraf, tercih ettiği çöpler arasında yer alıyor. Elde poşet, gece yarıları çöp karıştıran Gignac'ın son dönemde özel olayların ardından topladığı sınırlı sayıdaki ürünler de 100 dolardan alıcı buluyor. Başkan Obama'nın yemin ederek göreve başladığı başkent Washington DC'deki töreni takip eden ve ardından çöpleri karıştıran Gignac'ın çöplerden çıkardığı o güne has ürünler, plastik şefaf bir küp içinde www.nycgarbage.com adresi üzerinden satışa sunulanlar arasında. O güne has topladığı çöplerden sınırlı sayıda üretim yapan ve her küp üzerine bir numara veren ve imza atan Gignac'ın bu ürettikleri bitmiş durumda.

İnsanların New York'tan çöp dolu küplerden satın almak için birçok gerekçesi olduğunu anlatan sanatçı, kimi alıcıların fikre para verdiğini, kiminin ise şehirden bir hatıra götürmek için bu tarz bir ürünü almayı istediğini anlatıyor. Tarihi olayların ardından tasarladığı çöp küplerinin alınma sebebini ise Gignac, 'Tarihten bir parça saklamak' olarak değerlendiriyor.

Gignac'ın satış yaptığı ülkeler arasında henüz Türkiye yok. Sanatçı, adres olarak New York'un çöplüğünü göstermekle birlikte, tüm insanlığa 'Çöp ürettiğiniz için teşekkür ederim.' diyor. 'Birinin çöpü diğerinin hazinesidir' gibi veciz bir cümlenin de sahibi olan sanatçı, hazırladığı her küpün üzerine çöpleri hangi sokaktan aldığı ve yüzde yüz elle toplandığı notunu düşüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/copunu-sevdigimin-new-yorku_81340.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!