Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den mimarlık üzerine

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 3-5 Aralık tarihleri arasında düzenlenen "Mimarlık ve Eğitim Kurultayı"na gönderdiği mesajda mimarlığın, tarihsel sür

Yapı Dergisi/242umhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 3-5 Aralık tarihleri arasında düzenlenen "Mimarlık ve Eğitim Kurultayı"na gönderdiği mesajda mimarlığın, tarihsel süreç içerisinde ilgili olduğu alanlardan uzaklaştırılmasının, kentsel yapılaşmada karşılaşılan birçok sorunun temelini oluşturduğunu belirterek şu görüşlere yer verdi: "Kentsel tasarımı ve planlamayı bilimsellikten, nesnellikten, estetikten ve kültürel öğelerden koparan üretim süreci, bizleri, çevre değerlerini koruyan, sosyal ve kültürel yönden daha yaşanabilir kentlerde barınmaktan yoksun bırakmaktadır.
Kentlerimizdeki kültürel ve tarihsel dokuların korunmasının yanısıra, sağlıklı ve planlı bir kentleşme, çevreyle barışık mutlu bir yaşam sürdürülmesinin öncelikli koşuludur.
İnsanların yaşamlarını sürdürdükleri yerler üzerinde söz sahibi olmaları ve kendilerini yaşadıkları çevreden sorumlu görmeleri, kentsel alanların yaşanabilir olması için gerekli ortamı hazırlayacaktır. Mimarlık değerlerini gözönünde bulundurmayan ve kimliksiz kentler üreten imar planlarına ve kent anlayışına karşı savaşım vermek, yalnız mimarların ve meslek odalarının değil, kendi geleceğine ve kentlerine sahip çıkması gereken bütün yurttaşlarımızın öncelikli görevidir. Mimarların, mesleklerinin temel felsefesini terketmeden çağın ve toplumun gereksinimlerine yanıt verecek projeler üretmesi, dünyadaki gelişmeleri ve yenilikleri izlemesi ile olanaklıdır. Bunun en etkili yolu eğitimdir. Mimarlık eğitiminin çağın gereklerine uygun olarak gözden geçirilmesi ve bireyin yaratıcılığını ortaya çıkaracak eğitim programlarının neler olabileceğinin tartışılması, mimarlığın gelişmesine olumlu katkı sağlayacaktır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/cumhurbaskani-ahmet-necdet-sezerden-mimarlik-uzerine_415.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!