Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın Yeni Binası

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yapımı devam eden Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın (CSO) yeni binasıyla ilgili olarak, ''Mühendis Cumhurbaşkanı döneminde yapılan yer seçimi yanlış'' dedi.

yapi.com.tr / AA
1 Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın Yeni Binası

Fotoğraf: Zekeriya Albayrak

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yapımı devam eden Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın (CSO) yeni binasıyla ilgili olarak, ''Mühendis Cumhurbaşkanı döneminde yapılan yer seçimi yanlış'' dedi.

Günay, 'Su Perileri' heykelinin Cer Modern'in bahçesinde yeniden konumlandırılmasıyla ilgili düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilere CSO'nun yeni binasının inşaatına yönelik açıklamalarda bulundu.

Bu yıl binanın zeminin sağlamlaştırılması için neredeyse 10 trilyon lira harcadıklarını belirten Günay, ''Çünkü yer seçimi yanlış. Ankara Çayı'nın üzerine yapılıyor. 1995'te sayın Demirel'in Cumhurbaşkanlığı döneminde O'nun tarafından temel atılmış. Sayın Demirel bir mühendis, üstelik baraj ve su konularında uzmanlaşmış bir mühendis ama Ankara Çayı'nın üzerine o dönemde temel atmakta sakınca görmemişler'' diye konuştu.

Sadece zemini güçlendirmek için ek bir gelir ayırdıklarına değinen Günay, Ankara'da bir senfoni binasından vazgeçmelerinin söz konusu olmadığını, atılmış temelden vazgeçip başka bir yer planlamaya kalkışmaları halinde bunun haksız tartışmalara yol açabileceğini belirtti.

'Ne gibi haksız tartışma' sorusuna Günay, ''Senfoni inşaatından vazgeçiyor Kültür ve Turizm Bakanlığı, zaten bunların senfoniyle çağdaşlıkla ne işi var gibi eleştiriler alabilirdik. Bir rejim tartışmasına dönüştürülebilirdi. Bu gibi konular ne yazık ki başı sonu çok hesaplanmadan fetişleştiriliyor ve haksız bir takım boyutlara taşınabiliyor. Böyle bir tartışmaya yol açmamak için biz devam ediyoruz'' yanıtını verdi.

Ankara bozkırında başka bir alanda daha kolay bir inşaat yapılabileceğine değinen Günay, şöyle devam etti:

''Proje güzel ama yer seçimi yanlış. Üstelik Opera Meydanı'nda aşırı bir yoğunluk olacak. Biz projeyi olabildiğince iyileştirerek şu anda revizyon çalışmaları yapıyoruz. Burada devam ediyoruz. Temel için gömdüğümüz 10 trilyonu inşaat için kullanabilirdik. Yazdan bu yana zeminin güçlendirilmesi için çalışıyoruz. Zemin çalışmaları bitti bina yükselmeye başlayacak. Zemine harcadığımızı yukarı doğru harcasaydık şu anda binanın ana gövdesini bir miktar görmeye başlayabilirdiniz''.

''Bina 2011 yılında bitecek mi'' sorusuna ise Bakan Günay, ''Umarım biter ciddi bir kaynak gerekiyor. 2011'de biter dersem abartılı olur, 2011-2012'de inşallah tamamlamaya çalışacağız'' dedi.

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün inşaatı gördüğünü anımsatan Günay, ''Biz kaynak üretmeye çalışarak 2009 ve 2010'da devam ettik. Unutulmuştu burası 1995'te temel atılmış o kadar bir senfoni çukuru deniliyordu. Biz şimdi Ankara'da bir senfoni inşaatı olduğunu herkese hatırlatmaya ve dönülmez bir noktaya taşımaya çalışıyoruz'' diye konuştu.

Türkiye Uygarlıkları Müzesi projesi

Adliye Binası'nın yerinin de yanlış olduğunu dile getiren Günay, şunları kaydetti:

''Gençlik Parkı, Mustafa Kemal Atatürk döneminde park olarak planlanmış. Fakat ondan sonraki yıllarda üzerine gereksiz inşaatlar yapılmış. Atatürk farkındaysanız bizim bakanlık binamızı eski Hariciye Vekaleti'ni, Türk Ocağı binasını, Etnografya Müzesi'ni hep yamaçlara yaptırmış. Bu alanda Gençlik Parkı planlanmış. Bu çok doğrudur çünkü zemin suyu olduğu için parkın yeşermesi büyümesi doğru ve kolaydır.

Sonraki yıllarda ne yazık ki üzerine yanlış binalar yapılmış. Senfoni inşaatına kaçınılmaz şekilde devam ediyoruz. Bana sorarsanız Hipodrum alanı bu işler için çok daha uygundu. Biz Hipodrum için yeni bir proje geliştiriyoruz alan çalışmalarının hepsi bitti bir karara kaldı işimiz. Karardan sonra inşallah temel atacağız. Önce proje yarışması açacağız, arkasından temel atacağız.

Hipodrum alanına Türkiye'nin dünya çapında iddialı bir Ankara Müzesi, Türkiye Uygarlıkları Müzesi yapma projemiz var. İnşallah bu gerçekleşir ve zannediyorum ki doğru bir yer seçimi ve doğru bir proje olacak. Ankara'nın bir daha ısrarla herkesin aklında kalsın diye söylüyorum Cumhuriyet'in 100. yılına yapacağı en büyük armağan bence Türkiye Uygarlıklar Müzesi'ni gerçekleştirmektir. Onun 2023'e kadar gerçekleşeceğini tahmin ediyorum''.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/cumhurbaskanligi-senfoni-orkestrasinin-yeni-binasi_84567.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • 30 trilyondan fazla bir masrafla kosk yenilenmisti. Bu projeye de bu kadar bir para ayirabilirlerse eminim cok daha hizli biter. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!