Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cumhuriyet Caddesi 50 Metre Genişlikten 23 Metreye İnmiş

Atatürk’ün ünlü mimar Lambert’e mimarisini çizdirdiği dört şehirden biri olan Erzurum’da, 50 metre genişliğindeki caddeler 70 yılı aşkın süre içerisinde 23 metreye kadar indi.

Zaman Gazetesib>Atatürk’ün ünlü mimar Lambert’e mimarisini çizdirdiği dört şehirden biri olan Erzurum’da, 50 metre genişliğindeki caddeler 70 yılı aşkın süre içerisinde 23 metreye kadar indi. Yakutiye Belediye Başkanı Fahrettin Atınç, yıllar içerisinde yapılan arsa ihlâlleri akabinde yapılan hatalı imar revizyonlarının şehrin yollarını daralttığını söyledi. Yine Tapu Kadastro’nun arsa ölçümlerini metre hesabı ile yaptığından arazi kaymalarının yaşandığını, bunun zararının ise belediyeye dokunduğunu ifade etti.

Eski Erzurum olarak adlandırılan Yakutiye bölgesinde, evlerin iç içe girmesi ve caddelerin çok dar olmasının altında da bu sebebin yattığını anlatan Atınç, “Zamanla bu geniş caddelerdeki kaldırımlara dükkânlar, evler yapılmış. Gelen yerel yönetimler de yaptıkları imar revizyonları ile buralara ruhsat vererek şehrin mimarisini bozmuş.” dedi.

Erzurum’un en büyük ve önemli caddelerinden Cumhuriyet ve Mumcu caddesinin Ankara’daki caddeler gibi 50 metre genişliğinde olduğunu hatırlatan Atınç, bugün buraların yarı yarıya daralarak trafik akışının güçlükle sağlandığı caddelere dönüştüğünü söyledi. Atınç, şöyle dedi: “Şehirde her dönem imar işgali olmuş. Zamanla şehir imarı bozulmuş. Şimdi şehir merkezinin yolları eski haline dönüştürmek istesek, en az 2 milyar YTL para lazım. Bu da mümkün değil.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cumhuriyet-caddesi-50-metre-genislikten-23-metreye-inmis_46315.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!