Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Kartal Adliyesi'ndeki 'Mimari...

Cumhuriyet Dönemi Örneği Yapılar Birer Birer Yıkılıyor

Son bir ay içinde Ankara Sıhhiye’deki Etibank Genel Müdürlüğü binası yıkıldı; İstanbul Basın Ekspres Yolu üzerindeki Hürriyet Gazetesi Binası'nda yıkım işleminin sonuna gelindi...

yapi.com.tr
Cumhuriyet Dönemi Örneği Yapılar Birer Birer Yıkılıyor Etibank Binası yıkılırken

Aralık ayında Ankara Sıhhiye’deki Etibank Genel Müdürlüğü binası yıkıldı,  Mimarlar Vedat Özsan, Toğrul Devres ve Yılmaz Tuncer tarafından 1960’lı yıllarda yapılmış olan Sıhhiye Etibank binasının yerine ek adliye binası yapılacağı öğrenildi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi yıkıma ilişkin 19 Kasım 2012 günü Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne ve Anakent Belediyesi’ne birer yazı göndererek binaya ne yapıldığına ilişkin bilgi istemişti. Anakent Belediyesi’nden “Bölgedeki imar uygulamaları Çankaya Belediyesi sorumluluğundadır” yanıtı gelirken, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden, söz konusu binanın Adalet Bakanlığı’na verildiği ve çalışmaların da anılan Bakanlık tarafından yürütüldüğü bildirildi. Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, “Bu bina tescil edilmemiş dahi olsa Cumhuriyet döneminin en güzel büro binalarından biridir. Yapılı çevre yıkımlarla değiştiriliyor. Cumhuriyet dönemi binaları yıkılarak yerine Osmanlı ve Selçuklu mimarisi yapılıyor. Böylelikle mimari muhafazakârlaşıyor” açıklamasını yaptı.

  • Hürriyet Binası yıkılırken
  • Cumhuriyet Dönemi Örneği Yapılar Birer Birer Yıkılıyor
  • Cumhuriyet Dönemi Örneği Yapılar Birer Birer Yıkılıyor
  • Cumhuriyet Dönemi Örneği Yapılar Birer Birer Yıkılıyor
  • Cumhuriyet Dönemi Örneği Yapılar Birer Birer Yıkılıyor
  • Cumhuriyet Dönemi Örneği Yapılar Birer Birer Yıkılıyor
  • Cumhuriyet Dönemi Örneği Yapılar Birer Birer Yıkılıyor

İstanbul Basın Ekspres Yolu üzerindeki Hürriyet Gazetesi Binası'nda geçtiğimiz ay başlayan yıkımın da sonuna gelindi...Hürriyet Gazetesi’ne uzun yıllar hizmet verdikten sonra satılan bina Nurol GYO tarafından satın alınmıştı. Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, arsada rezidans yapmayı planladıklarını açıklamıştı. Binanın mimarı Aydın Boysan 2012 yılı Mayıs ayında Hürriyet’in binadan taşınmasıyla ilgili olarak verdiği röportajda binanın yıkılma olasılığına ilişkin olarak şunları söylemişti: “Garip bir hadisedir, bir mimarın eserlerinin yıkıldığını görmesi, yakınlarının ölümünü yaşaması gibi bir haldir. Bu lafı yaşamayan anlamaz zaten. Sanırlar ki tuluat tiyatrosu lakırdısıdır bu. Ama tuluat tiyatrosu anlayışı bu kafalarda vardır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cumhuriyet-donemi-ornegi-yapilar-birer-birer-yikiliyor_104100.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!