Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cumhuriyet Tarihinin Çatısı: Kılıçoğlu

Türkiye’nin en köklü ve en büyük kiremit üreticisi Kılıçoğlu bu yıl 80. yaşını kutluyor. Türkiye’nin en dayanıklı kiremitlerinin üreticisi, bir asıra yaklaşan ömrünü ve Cumhuriyet tarihinin son 80 yılını “Topraktan Marka Yaratmak” adını taşıyan kitapta yansıtıyor.

yapi.com.tr
Cumhuriyet Tarihinin Çatısı: Kılıçoğlu

ürkiye’nin en köklü ve en büyük kiremit üreticisi Kılıçoğlu bu yıl 80. yaşını kutluyor. Türkiye’nin en dayanıklı kiremitlerinin üreticisi, bir asıra yaklaşan ömrünü ve Cumhuriyet tarihinin son 80 yılını “Topraktan Marka Yaratmak” adını taşıyan kitapta yansıtıyor.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında Eskişehir’de temelleri atılan Kılıçoğlu, şu anda Ortadoğu ve Balkanlar’ın en büyük kiremit fabrikasına sahip. Bugüne kadar yaklaşık 2 milyar adet kiremit ve 100 milyon metrekareyi aşan üretimi ile Türkiye’nin çatılarını koruyan Kılıçoğlu, “mükemmel kiremit, mükemmel çatı” sloganıyla faaliyetlerini sürdürüyor.

2001 yılında sektöründe ilk olarak ISO 9001 kalite güvence sertifikasını alan Kılıçoğlu, kiremitin yanı sıra pişmiş kilden mamül, pres tuğla, kaplama tuğla, terra cotta yer karoları ve çatı sistemi ürünleriyle yapların ihtiyaç duyduğu sağlam dekoratif ve uzun ömürlü malzemeler sunuyor.

Topraktan marka yaratmak
Kılıçoğlu Kiremit’in 80. yıl nedeni ile hazırladığı “Topraktan Marka Yaratmak” kitabı, Türkiye’nin sanayi tarihine Eskişehir topraklarından doğan bir markanın gözüyle bakıyor. Eskişehir topraklarının arkeolojik tarihi ile başlayan kitap, Sabri Kılıçoğlu’nun ilk üretim tesisini kurması, 2. Dünya Savaşı yılları, Menderes hükümeti ile gelen yeni dönemi, fabrikanın yaşadığı ilk grev, sanayideki ilk örgütlenme hareketleri, 1970’li yıllarda Savaş Özaydemir’in yönetimi devralması ile birlikte başlayan parlak süreç, Eskişehir’in değişimi, 2000’li yıllarla birlikte gelen değişimler, teknolojinin üretim hayatına girişi, ekonomik kriz zamanları gibi Türkiye’nin dönüm noktalarını biraraya getiren bir dokümantasyon.

Kılıçoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Özaydemir kitabın önsözüne “Cumhuriyet Özdeşleşmek” diyerek başlıyor: “ Türkiye Cumhuriyeti kuruluşu ile birlikte sanayileşmeyi hedef almıştı. Bu amaçla 28 Mayıs 1927’de yürürlüğe giren Sanayi Teşvik Kanunu, beklenilen başarıyı sağlayamadı. Ancak aynı yıl kurulan Kılıçoğlu, bugün hala Cumhuriyetimiz kadar sağlam. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra başlayıp, devrimlerden, dünya savaşlarından ihtilallerden geçerek buralara geldik. Yine yılmadan, usanmadan, inatla, sabırla ve dürüstlüğümüzden ödün vermeden devam edeceğiz...”

Kılıçoğlu’nun sektördeki öncü atılımları
1927 Sabri Kılıçoğlu, bugünkü Kılıçoğlu Kiremit fabrikalarının temelleri olan fabrikasını işletmeye açtı.
1949 İlk kiremit fabrikası işletmeye açıldı.
1952 yılında yeni tesislerin işletmeye açılmasından sonra Kılıçoğlu, üretim kapasitesini yüzde 100 artırdı.
1954 İlk defa 450’lik vakum pres kuruldu.
1962 Ateş tuğlası ve klinker künkü fabrikası hizmete açıldı.
1965 Kılıçoğlu fabrikasına Türkiye’ nin en büyük kurutma tesisleri ilave edildi.
1974 Aysın Boysan tarafından projelendirilen Yalçın Tesisleri işletmeye açıldı. Bu tesislerin açılmasıyla birlikte Kılıçoğlu, Balkanlar’ ın en modern ve Avrupa’ nın sayılı tesisleri arasına girdi.
1977 Kılıçoğlu ihracat yapmaya başladı.
1982 Kılıçoğlu TSE Kalite Belgesi aldı.
1992 Kılıçoğlu, Endel Grubu bünyesine girdi.
1993 Ürünlerde farklılaşmaya gidildi, taban tuğla, restorasyon tuğlası ve yer karosu üretimine geçildi. Kılıçoğlu, Rusya’ya kiremit ve tuğla ihracatına başladı.
1995 İsrail’e ihracat başladı.
1996 Tam otomatik Endel Kiremit Tesisleri’ nde üretime başlandı. Türkiye’ de ilk kez mikronize hammadde hazırlama teknolojisi kullanıldı.
1999 İsrail, Mısır pazarlarında kendini kanıtlayan Akdeniz Kiremidi ile ihracatını artırmayı başaran Kılıçoğlu, Balkan ülkeleri ve Türki Cumhuriyetler’e de ürünlerini sevketti.
2000 Kılıçoğlu, üretim süreçlerinde de kaliteyi devam ettirmek içinTS EN ISO 9002 Kalite Güvence Sistem Belgesi’ ni aldı.
2002 Kılıçoğlu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ nde yeni firmalar ile işbirliği yaparak hizmet sınırlarını artırdı. Bu bölge çalışmaları doğrultusunda Kılıçoğlu’ nun Ortadoğu’ da satış grafiği yükseldi. Kılıçoğlu Akdeniz kiremiti ile Türkiye’ de ilk kez Avrupa standardı TS EN 1304 uygunluk belgesini aldı. Endel AŞ Kiremit İşletmesi, sahip olduğu TS EN İSO 9002 : 1994 Kalite Sistem Belgesi’ nin üst versiyonu olan TS EN ISO 9001 : 2000 belgesini aldı.
2004 Kılıçoğlu İstanbul Bölge Ofisi Beşiktaş / Balmumcu’ da açıldı.
2006 Amerika Birleşik Devletleri’ne, gelen talep üzerine ihracata başlandı. Türkiye’nin en büyük kiremidi Megaron’un konsept tanıtımı yapıldı.
2007 Kılıçoğlu Kiremit 80 yaşında.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cumhuriyet-tarihinin-catisi-kilicoglu_56817.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!