Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Cumhuriyet Tarihinin İlk Kilisesinin İnşasında Sona Yaklaşılıyor

2019'da temeli atılan Yeşilköy'deki Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi'nin ağustos-eylülde hizmete açılması planlanıyor.

yapi.com.tr/AA
Cumhuriyet Tarihinin İlk Kilisesinin İnşasında Sona Yaklaşılıyor

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde inşasına başlanan ilk kilise Yeşilköy'deki Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi'nin yapımının yaklaşık yüzde 80'i tamamlandı.

Süryani cemaatinin kilise talebi üzerine yer tahsis edilmesinin ardından 2019'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı törenle temeli atılan kilisenin inşa çalışması sürüyor.

Yeşilköy'de Latin Katolik Mezarlığı'nın bulunduğu alanın 700 metrekarelik bölümüne inşa edilen kilisenin çan kulesinin yapımında Mardin'deki manastırlardan esinlenildi.

Beş katlı olarak projelendirilen kilisenin bir katı, ayin bittikten sonra cemaatin toplanacağı, vaftiz, taziye ve düğün gibi törenler ile toplantı ve konferansların yapılacağı kültür salonuna ayrıldı. Giriş katında, ayinlerin yapılacağı bölümün bulunduğu kilisede, metropolitlik yaşam alanı, misafir odaları ve otopark da yer alıyor.

Kapı ve pervazları ahşap oymayla süslenecek
İç tavan yüksekliği yaklaşık 10 metreyi bulan kilisenin duvar ve zemininde mermer malzeme tercih edildi. Yapının kapı ve pervazlarını süsleyecek ahşaplar ise oyma sanatıyla şekillendirilecek.

İstanbul'da Süryani cemaatine ait ikinci kilise olarak ağustos-eylül gibi açılması planlanan yapının, kentte ikamet eden yaklaşık 17 bin Süryani'ye hizmet vermesi hedefleniyor.

Cemaatin yoğun olarak yaşadığı Bakırköy'de kiliseye ihtiyaç duyuldu
İstanbul Süryani Kadim Vakfı Başkanı Sait Susin, İstanbul'a 1950'lerden sonra gelen Süryanilerin Tarlabaşı'ndaki kilisede ibadetlerini yaptıklarını, ancak bu yeterli gelmediği için başka cemaatlere ait 6 kardeş kiliseyi de kullandıklarını anlattı.

Tarlabaşı'ndaki kiliseye sığamadıklarını, diğer kiliselerle de ritüellerinin uymadığını ve süre sıkıntısı yaşayabildiklerini dile getiren Susin, yeni bir kiliseye ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Susin, Süryani cemaatinin yoğun olarak yaşadığı Yeşilköy, Bakırköy ve Florya'da bir kiliseye ihtiyaç duyduklarını belirterek şöyle devam etti:

"Resmi kurumlara 'Bize bir arazi tahsis edin, kendi kilisemizi yapalım.' diyorduk. 10 sene önce, dönemin başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da arazi tahsisi konusunda çalışmalar yaptı. Cumhurbaşkanımız, dönemin belediye başkanı rahmetli Kadir Topbaş'a bir yer bulunması konusunda talimat verdi. Uzun çalışmalar yapıldı ama uygun bir yer bulunamadı."

Kilisenin daha sonra Yeşilköy'de Latin Katolik Mezarlığı'nın bulunduğu alana yapılmasına karar verildiğini dile getiren Susin, bu alanın geçmişte Latin Katoliklere mezarlık olarak verildiğini ve 1996'dan beri gömme işlemi yapılmadığını anlattı.

Susin, kilise yapılırken mezarların dokunulmayarak korunduğunu aktararak "Kilisemiz, mezarlığın ön kısmındaki 1200-1300 metrekare civarındaki alana yapıldı ki 700 metrekare bir alana oturmuş oldu." bilgisini paylaştı.

Mardin'deki kiliselerin yanı sıra modern mimariden de etkilenildi
Sait Susin, dış cephesi neredeyse tamamlanan kilisenin şu anda iç kısmını yaptıklarını belirterek "İç kısmı tamamlandıktan sonra, tahmin ediyorum ki ağustos-eylül aylarında hazır olacak." dedi.

Sait Susin, kilisenin mimarisinde, Mardin'deki Süryani Kilisesi ve manastırların yanı sıra modern mimariden de etkilenildiğini aktararak inşaatın yaklaşık yüzde 20'lik dilimi oluşturan ince işçiliğin bitmesinin ardından tamamlanacağını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cumhuriyet-tarihinin-ilk-kilisesinin-insasinda-sona-yaklasiliyor_189313.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!