Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Cumhuriyet’in Köklü Okulu'nun Yıkımına Tepkiler Sürüyor

Zonguldak Kız Meslek Lisesi’nin yıkılarak otopark yapılmasıyla ilgili Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan açıklamada bulundu.

yapi.com.tr
Cumhuriyet’in Köklü Okulu'nun Yıkımına Tepkiler Sürüyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi'ne bağlı Zonguldak‘ta 1961 yılında yapımına başlanan ve 1964 yılında eğitime başlanan Kız Meslek Lisesi’nin yıkılarak, hastaneye otopark yapılmasına tepkiler sürüyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Kız Meslek Lisesi’nin korunması gerekli kültür varlığı olarak tescillenmesine yönelik koruma kuruluna yaptığı başvuru reddedildi ve Lise yıkım tehdidi altına girdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan; “Korumu kurulunun bilimsel kriterlere göre karar vermesi gerekirken üzerindeki siyasi baskı ile daha önce tescil edilmesi için gerekli raporlarının hazırlanmasını isteyen ve korunmasına yönelik fikir birliği olan, ancak bu kararı yazmaktan imtina eden kurul siyasi baskıya dayanamamış suç işlemiştir. Kız Meslek Lisesi’nin tescil edilmemesine yönelik verilen kararı yargıya taşıyoruz” dedi.

 

 

“Cumhuriyetin köklü kurumlarının mekanlarını yıkmak, plansız yanlış yer seçimleri ile inşaat sektörü ekonomisine dayalı yatırımlar yapmak genel yaklaşım haline geldi”

Candan şöyle devam etti: “Kız Enstitüleri, Amerikalı eğitim uzmanı John Dewey’in önerisi üzerine 1928-29 öğretim yılında, Maarif Vekâleti’ne bağlı olarak kurulmuştur. Cumhuriyet’in  diğer okulları gibi, kız okulları da öncelikle Ankara’da açılmış sonra Anadolu’ya yayılmıştır. İlk açılan kız okulu 1928 yılında İsmet Paşa Kız Enstitüsü’dür. Bu okullar çerçevesinde 1941-1942 yılında Zonguldak Akşam Kız Sanat Okulu olarak açılır. Çalışmalar okuldan önce Halkevleri bünyesinde yürütülmüştür.

İlk binasında başlayan eğitim yolculuğu 1963-1964 yılında bugün otopark yapımı için yıkıma konu olan Kız Meslek Lisesi’nde, aynı kuruluş ideolojisi ile devam etmiştir. Kız meslek lisesinin hemen karşısına yapılan hastanenin, otopark sorunu ortaya çıkınca okulun yıkılarak otopark yapılması gibi akla ziyan bir düşünce ortaya çıkmıştır. Bu süreçte ZOKEV ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Zonguldak Temsilciliğimiz'in katkısı ve DKÖ’lerin desteğiyle yürütülen mücadele süreci ile tescillenmesi için hazırlıklar yapılmış koruma kurulu yapının tescil edilmesi için çalışmalara başlatılmasına karar verilmişken, siyasal baskılar nedeniyle, depreme dayanıklı olmadığına dair bir raporla, Mimarlar Odası Ankara Şubesi tescil başvurusu oy çokluğu ile reddedilmiş, bir kişi muhalefet şerhi koymuş, bir kişide toplantıya katılmamıştır.