Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Çürük Apartman" Tartışması

Erenköy’deki 38 yıllık Gürtan Apartmanı’nın, binanın girişinde bulunan 15 yıllık hamam nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı belirtilirken, binayı boşaltan 9 daire sahibi ile oturmaya devam 3 daire sahibi ve pasajdaki dükkan işletmecileri, binanın yıkımı konusunda anlaşmazlığa düştü.

Milliyet Gazetesi
"Çürük Apartman" Tartışması

Erenköy’deki 38 yıllık Gürtan Apartmanı’nın, binanın girişinde bulunan 15 yıllık hamam nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı belirtilirken, binayı boşaltan 9 daire sahibi ile oturmaya devam 3 daire sahibi ve pasajdaki dükkân işletmecileri, binanın yıkımı konusunda anlaşmazlığa düştü.

Apartmanda oturan daire sakinleri, binanın girişinde bulunan hamam ve sauna yüzünden olduklarına inandıkları çatlakların büyümesi üzerine Kadıköy Belediyesi’ne başvurdu. 10 Mayıs 2007’de İstanbul Teknik Üniversitesi’ne (İTÜ) bir rapor hazırlatan bazı apartman sakinleri, binanın yıkılması isteğiyle belediyeye başvurdu.

Kadıköy Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü 28 Mart 2008’de binanın tamamen boşaltılmasına karar verdi. Fakat belediye yetkilileri, binada oturmaya devam eden vatandaşların güçlendirme çalışması yapacaklarını söylemeleri üzerine, 10 Haziran 2008’de tahliyeye gerek olmadığını belirtti.

Daire sahipleri bölündü!

Apartmanda yaşanan anlaşmazlık üzerine güçlendirme isteyen dükkan sahipleri ile 3 daire sahibi, binanın yıkılmayıp güçlendirme yapılması gerektiğini belirterek dava açtı. Diğer daire sahipleri ise "Gerektiğinde binanın yenilenmesi seçeneği göz önünde bulundurulmalı" yazılı İTÜ raporuna dayanarak karşı dava açma yoluna gitti.

Kadıköy 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne, binanın boşaltılıp yıkılması için dava açan avukat Yaşar Giderçay, "Mağdur insanlara, önce binayı boşaltın, daha sonra da güçlendirme yapın deniyor. Bina çöktüğünde facianın yaşanacağı açıkça görülüyor" dedi. Kadıköy Belediyesi İmar ve Şehircilik İşleri Müdürlüğü ise binanın yıkılacak kadar acil bir durumunun olmadığı, bu nedenle yıkılmadığını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/curuk-apartman-tartismasi_65996.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!