Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Daha Çevreci bir İnşaat mı? Nasıl Yani?

Türkiye 'yeşil bina' konseptini keşfetmeye çalışa dursun, ABD'de inşaat sürecinin ne kadar ekolojik olabileceği üzerine kafa yoruluyor. DJC Oregon'da yer alan haberde, yüklenicilerin daha 'yeşil' bir şantiye için neler yapabileceği gündeme getiriliyor. Şantiyelerin olmazsa olmazları jeneratör, kule vinç ya da beton mikserleri gibi ekipmanların

yapi.com.tr
Daha Çevreci bir İnşaat mı? Nasıl Yani?

ürkiye 'yeşil bina' konseptini keşfetmeye çalışa dursun, ABD'de inşaat sürecinin ne kadar ekolojik olabileceği üzerine kafa yoruluyor. DJC Oregon'da yer alan haberde, yüklenicilerin daha 'yeşil' bir şantiye için neler yapabileceği gündeme getiriliyor. Şantiyelerin olmazsa olmazları jeneratör, kule vinç ya da beton mikserleri gibi ekipmanların ciddi birer enerji 'canavarı' olduğunun hatırlatıldığı haberde, olabildiğince az karbon ayak izi bırakacak projeler isteyen işverenlerin sayısının artmakta olduğuna dikkat çekiliyor. Bunun güncel örneklerinden biri de Portland Community College. Kurum, 21 milyon dolarlık bir proje için teklif verecek inşaat firmalarından, ekipman kullanımını da kapsayacak biçimde enerji verimliliği kriterlerini de göz önünde bulundurmalarını istedi.

Daha 'yeşil' şantiyeler

R&H Construction'da inşaat öncesi planlamayı yöneten Scott Davies, yüklenicilerden daha çevre dostu operasyonlar talep eden işveren sayısının gelecekte daha da artacağı öngörüsünde bulunuyor. Davies, eskiden önemli bir 'gelişme' olarak görülen geri dönüşüm konusunun, artık standart operasyon prosedürlerinden biri olduğunu hatırlatıyor.

Skanska'dan sürdürülebilirlik mühendisi Caitlin Powell da projelerinin genel yaşam döngüsü etkisini dikkate alan işverenlerin sayısının artmakta olduğu düşüncesinde. Powell, yeşil binalar inşa etmenin ötesinde, henüz inşaat aşamasında bu etkileri azaltmak için pekçok fırsat olduğuna inanıyor. Çünkü şantiyede yapılması gereken en önemli işlerin birçoğu, aynı zamanda en çok karbon ve enerji ayak izi bırakan işler. Davies örnek olarak, beton dökmeden önce yüzeydeki tozu temizlemek için kullanılan mekanik fanların ne kadar çok enerji tükettiğini gösteriyor.

Northwest Natural'den Bruce Dobbs, duvarlardaki rutubeti yok etmek için kullanılan elektrikli ısıtıcılar gibi uygulamaların, bazı projelere binlerce dolar enerji maliyeti getirebildiğini söylüyor. Dobbs, doğal gaz esaslı ısıtma sistemleri tercih edilerek, söz konusu maliyetin yarı yarıya düşürülebileceğine vurgu yapıyor.Dönüşüm maliyeti çok yüksek

Davies, R&H'nin 2001'de LEED sertifikalı binalar inşa etmeye başlamasından bu yana aylık 'yeşil operasyon' toplantıları düzenliyor. Tartışmalar, genellikle dizel yakıt kullanımından bitkilerden üretilen biodizele geçişle ilgili. Ekipmanların çok önemli bir bölümünün petrol esaslı yakıtlar kullandığını söyleyen Davies, dönüşüm için gereken yüksek maliyetten bahsediyor. Davies, hala büyük inşaat makineleri için tek seçeneğin dizel yakıt olduğu görüşünde.

Davies, işçileri ortak araç kullanmaya teşvik etmenin de bir alternatif yaratabileceğini anlatıyor. R&H'nin, bazı projeler için kendi araçlarıyla yolculuk yapmak zorunda kalan 50 çalışanı var. Firma, bu duruma küçük bir okul servisi satın alarak çözüm bulmuş. Davies, çalışanların çoğunlukla aletlerini yanlarında taşıması gerektiğine dikkat çekerek, bunun da toplu taşıma sistemlerini kullanmaya çok da elverişli bir durum olmadığını belirtiyor. Bu nedenle servislerin arttırılması gündemde.

Davies, R&H'nin mekanik fanlarını değiştirmek için alternatif arayışında olduğunu ve malzeme siparişlerinde de daha hassas davranarak sahada üretilen atıkları olabildiğince minimalize etmeye çalıştıklarını ifade ediyor. Davies, enerji harcamalarını düşürmenin yolları üzerine tartışmanın bile herkesi düşünmeye iteceği için verimli olacağı görüşünde.

Skanska'da ise, proje alanlarında kullanılmayan makinelerin emisyon salmaya devam etmemesi için oluşturulmuş kurallar var. Powell, çalışanlarından kullanmadıkları ekipmanları kapatmalarını istediklerini söylüyor ve ekliyor: "Bazı şeyler, ışıkları kapatmayı hatırlamak kadar basit. Her projenin, iş verene, alandaki ve araçlardaki personele ve proje yöneticilerine bir farkındalık kazandıracak biçimde bir çevre yönetimi sistemi var".

Skanska, 2009'da, römork üreticisi Williams Scotsman ile inşaat alanlarında kullanılmak üzere 'yeşil römork'lar geliştirilmesi için bir ortaklık kurduğunu duyurmuştu. Powell, römorklara gelecekte güneş panelleri yerleştirmek istediklerini söylüyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/daha-cevreci-bir-insaat-mi-nasil-yani_78242.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!