Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Amerikan Sertağaçları Yaşam Döngüsü Değerlendirme Araştırması Sonuçlandı

Amerikan sertağaç endüstrisi için faaliyet gösteren Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), Amerikan sertağaçları üzerinde PE International tarafından yapılan 'Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA)' araştırmasının tamamlandığını açıkladı.

yapi.com.tr
Amerikan Sertağaçları Yaşam Döngüsü Değerlendirme Araştırması Sonuçlandı

Bu yılın başlarında yapılan ilk toplantının ardından, kritik değerlendirme paneli LCA projesinin yorumlanması ve sonuçlanması için tekrar toplanarak, 19 farklı Amerikan sertağaç kereste türlerini kapsayan nihai raporu onayladı. Panel sırasında ilk toplantıdan itibaren yaklaşık 40 firmanın eklemeleriyle yaşam döngüsü envanter verisinin kalitesinin önemli bir şekilde geliştirildiği vurgulandı. Panelin oturum başkanlığını yapan Berlin Üniversitesi Yaşam Döngüsü Mühendisliği Profesörü Mathias Finkbeiner, rapor hakkındaki düşüncesini "bu, gördüğüm en iyi raporlardan biri” şeklinde ifade etti.

Bir sonraki aşama, panelde ortaya çıkan tüm teknik yorumların rapora dahil edilmesi ve bu süreci takiben raporun AHEC tarafından yaşam döngüsü için ISO 14040 standardına tam uyumlu olarak basılması olacak. Sonuçta rapor, AHEC tarafından ahşap türlerin profil verisi olarak ve Amerikan sertağaçlarının kullanıldığı projelerin profillerine katkı sağlamak amacıyla kullanılacak. Ayrıca AHEC, Amerikan sertağaçlarının yaşam döngüsünü sorgulayan bir kurum olarak rapordaki verilerin titizlikle hazırlandığını, bağımsız olarak değerlendirildiğini ve ISO standartlarına uygunluğunu iddia edebilecek.

AHEC’in Afrika, Orta Doğu, Hindistan ve Okyanusya Direktörü Roderick Wiles, “Raporun kendisinin kamusal bir iletişim aracı olmadığı gerçeğini hesaba katarak, AHEC üyeleri için kendi sertağaç kereste parselleri için özel LCA profillerini geliştirebilecekleri 'i-rapor' modelleme aracının lisanslamasını planlıyoruz. Şirketler bu şekilde kendi sertağaç ürünleri için bir dizi mevcut değişkenleri seçerek, verileri müşterilere sunulabilir bir dizi grafik şeklinde basit bir yöntemle alabilecekler. Umudumuz, Amerikan sertağaçlarının çevresel özellikleri hakkında bilimsel bilgi vererek, Türkiye'deki mimarların ve belirleyicilerin malzeme seçimlerinde çevresel faktörleri baz almalarıdır" dedi.

Rapor resmen onaylandıktan sonra, PE International onu birkaç Amerikan sertağaç kereste türü için Çevresel Ürün Deklarasyonu (EPD) derlemek için temel olarak kullanacak. Söz konusu EPD’ler de yeşil bina sistemleri ve sürdürülebilir bina kodlarının reytinglerinde kullanılacak. Bu arada, Amerikan parke kaplamaları için yaşam döngüsü envanter verileri de toplaıyor; bu rapor da sertağaç kereste raporunun yayınlanmasından kısa bir süre sonra takip edilebilecek. Bir çok kaplama üreticisi, halen veri toplamak amacıyla anket çalışmasına bilgi göndermek konusunda mutabık kalmışlardı. PE, söz konusu üreticileri saha ziyaretleri ile takip edecek.

AHEC

Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), Amerikan sertağaç kereste şirketleri ve Amerikan sertağaç üretim ticaret birlikleri arasında başlıca ihracatçıları temsil eden, Amerikan sertağaç endüstrisinde lider uluslararası bir ticaret birliği. AHEC, Amerikan sertağaçlarını tanıtmak için dünya çapında 50'den fazla ihracat pazarında program yürütüyor; mimarlar, karar vericiler, tasarımcılar ve son kullanıcılara odaklanarak, onlara sertağaç türleri, ürünleri ve tedarik kaynakları hakkında teknik bilgi sağlıyor. AHEC, buna ek olarak bir dizi teknik yayınlar da yapıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/amerikan-sertagaclari-yasam-dongusu-degerlendirme-arastirmasi-sonuclandi_101225.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!